Kayseri Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kuruluş ve gelişimi (tarihsel bir değerlendirme)
Foundation and development of Kayseri social service and society for the protection of children (a historical evoluation)
  1. Tez No: 211806
  2. Yazar: GÜLHAN SEYHUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Tarih, Education and Training, Social Services, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türklerde çocuga verilen degeri Göktürk yazıtlarından beri, Selçuklu, Osmanlı ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti Devletlerinde görebiliriz. Osmanlı Devletinin güçlü oldugu devirlerde yetim çocuklar vakıf ve lonca gibi sivil toplum örgütleri diyebilecegimiz birimlerce koruma altına alınmıstır. Ancak Mesrutiyet Dönemi'nde Balkan Savası sonucu Müslüman halkın Balkanlar'dan ve dogu Anadolu'dan orta Anadolu'ya göç etmesiyle nedeniyle korunmaya muhtaç çocuk sayısında artıs olmustur. *ttihat ve Terakki Partisi bu sorunu darüleytamlar açarak gidermeye çalısmıs ancak uzun süren savaslar ve mali durumun bozulması ile basarılı bir sonuç elde edememistir. Kayseri savas alanından uzak olusu sebebi ile göç alan bir merkez olmus, bu nedenle hem merkezde Setenönü'nde hem de Zincidere'de birer darüleytam açılmıstır. Birinci Dünya Savası yıllarında faaliyete baslayan Zincidere Darüleytamı tahminen 1927 yılına kadar kısa süreli yönetim bozuklugu haricinde Cumhuriyet Türkiye'sinin verimli ve sistemli bir egitim merkezi olmustur. Hatta Kayseri esnaf ve sanatkârlıgının temelleri bu okulda atılmıstır da diyebiliriz.1927 yılında adı Zincidere Sehir Yatı Mektebi olarak degistirilmis, 1951 yılında Yetistirme Yurdu olarak faaliyetine devam etmis, 1974 yılında çocukların Osman Düsüngel Yetistirme Yurdu'na nakledilmesi ile kapatılmıstır. Kayseri SHÇEK'in temelini olusturan diger bir olusum ise Himaye-ı Etfal Cemiyeti'dir. 1921'de Ankara'da kurulan bu cemiyet aynı yıllarda Kayseri'de de faaliyet göstermeye baslamıstır. 1934 yılında dilde sadelesme faaliyetleri ile Çocuk Esirgeme Kurumu adını almıstır. 1957 yılında ise koruma birliklerince yönetilmeye baslamıstır. 1983 yılında 2828 Sayılı Kanun ile SHÇEK kurulmustur. Kayseri SHÇEK, Kayseri *l Sosyal Hizmet Müdürlügü adı altında sosyal hizmet faaliyetlerini de yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Since Gokturk tablet we can see value given to child in Turks, Seljuk, Ottoman and finally Turkish Republic. In powerful time in Ottoman Empire, orphan child were under protection by non-govermental organization like charitable fund and guild. However as a result of Balkans War, immigration of Muslim people from Balkans and East Anatolia to Middle Anatolia, there was increase in the number of protection needy child in the Constitutional Monarchy time. Committee of Union and Progress dealt with this problem by establishing daruleytam. But successful results weren?t obtained because of long war and derangement of financial condition. Due to far away from region of war, Kayseri had become center of immigration. Thus, daruleytam was establish both in the center and Zincidere. Although short term management disorder, Zincidere Daruleytam had become efficient and systematic education center of Turkish Republic?s during First world war. Moreover we can say that foundation of Kayseri craftman and artisan was established in this school. It?s name had been changed to Zincirdere City Lying Down School in 1927. It continued its action as a Educate Home in 1951. Due to child transfer to the Osman Dusungel Educate Home it was closed in 1974. Another constitution which is establishing the Kayseri SHÇEK is Society of Himaye-i Etfal. This society which was founded in 1921 in Ankara had started to operation in Kayseri. It had been re-named in 1934 during the program of language refinement. In 1957, it had been managed by Safeguard Association. SHÇEK was established by legistlation, named 2828, which had been passed in 1983 . Recently, it has been continued its action by the name of Province Social Service Management of Kayseri.