Improved synthesis of computer generated digital amplitude holograms
Bilgisayarla geliştirilmiş sayısal genlik hologramlarının üretilmesi
- Tez No: 14608
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
BİLGİSAYARLA GELİŞTİRİLMİŞ SAYISAL GENLİK HOLOGRAMLARININ ÜRETİLMESİ GÜVEN, Mehmet Halûk Fen - Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ramazan Aydın 57 sayfa, Nisan 1991 ÖZET Bilgisayarla üretilen sayısal genlik hologramları, daha önce tanımlanmış Fraunhofer kırınım desenini oluşturan optik elemanlardır. Hologramı yapılan nesnenin fiziksel olarak var olması gerekmez. Fraunhofer kırınım desenini bilgisayarla hesaplayabilmek için nesnenin iki bo yutta örneklenmesi gerekir. Nesne matrisi daha sonra veri matrisine yerleştirilir. Kırınım desenini hesaplayabilmek için hızlı Fourier dönüşüm algoritmaları kullanılır. Genlik hologramı üretebilmek için, çizgi dışı hologram savlarından faydalanılarak dağılımı kağıt üzerine çizilir daha sonra bu dağılım yüksek çözümleme gücüne sahip fotoğraf plakalarına kaydedilir.Görüntünün yeniden elde edilebilmesi için özel bir optik düzenek kullanılır. Fourier görünümünün doğrudan hesaplanması, Fourier görünümünde geniş dinamik aralıklara neden olur ve bunun sonucunda elde edilen görüntüdeki çoğu bilgi kaybolur.Bu aralığı azaltmak için optik holografide kullanılan yaygın aydınlatma tekniği, bilgisayarda veri matrisinin elemanlarım rastgele oluş turulmuş faz çarpanları ile çarpılarak canlandırıldı. Deneysel sonuçlar bu şekildeüretilen hologramlarda rastgele fazın meydana getirdiği gürültü, doğrudan nicem lemeden ileri gelen hatalar ve yüksek mertebe görüntülerin kaliteyi bozduğunu göster miştir. Yüksek mertebe kırınım görüntüleri çaprazlama tekniği kullanılarak giderilmiş ve bir ardışık yaklaştırım Fourier dönüşüm algoritması yüksek kaliteli hologramlar ü retebilmek için önerilmiştir. Hologram dağılımı fotolitografik teknikler kullanılarak alüminyum üzerine de kaydedilmiştir. Bu tekniğin detayları ve deneysel sonuçlarına da çalışmada yer veril miştir. Anahtar kelimeler : Bilgisayarla Üretilmiş Hologram, Yaygın Aydınlatma, Hızlı Fourier Dönüşümü, Fotolitografi, Ardışık Yaklaştırım Fourier Dönüşümü Algo ritması. Bilim Sayısal Kodu : 404.01.01, 609.02.10 vı
Özet (Çeviri)
IMPROVED SYNTHESIS OF COMPUTER GENERATED DIGITAL AMPLITUDE HOLOGRAMS GÜVEN, Mehmet Halûk Faculty of Arts and Sciences Department of Physics, Ph. D. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Ramazan Aydın 57 pages, April 1991 ABSTRACT A computer generated amplitude hologram is a diffraction object that yields a prede fined Fraunhofer diffraction pattern. The object, subject to the hologram, does not have to exist physically. Calculation of Fraunhofer diffraction pattern by means of computer requires the two dimensional sampled version of the object. The object matrix, then placed in a data matrix. Fast Fourier Transform (FFT) Algoritm is used to calculate diffrac tion pattern. The off-axis optical holography concepts are applied to plot hologram distribution on the paper. In the next step the distribution is photoreduced on the high resolution photographic plate to produce the hologram. Reconstruction of the image requires an optical set-up. Direct calculation of Fourier spectrum causes high dynamic range as a result most of the information of the reconstructed image is lost. To smooth the dynamic range, diffuse illumination technique of optical holography is simulated by multiplying the elements of the data matrix by random phase factors. The experimental results show that quality of the hologram is deteriorated by ran dom noise, quantization errors and higher diffraction order images. The higher order iiiimages are eliminated by applying the diagonal method, and an Iterative Fourier Transform Algorithm (IFTA) is suggested to produce high quality digital amplitude holograms. The hologram distributions are also recorded on aluminum applying a pho tolithographic technique which is explained in detail and experimental results are presented. Key words : Computer Generated Hologram, Diffuse Illumination, Fast Fou rier Transform, Photolithography, Iterative Fourier Transform Algorithm. Science Code : 404.01.01, 609.02.10 IV