Analysing ÜDS (English proficiency exam for academicians exam questions
ÜDS (Akademisyenler için İngilizce yeterlilik sınavı) sınav sorularının analizi
  1. Tez No: 146080
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
II ÖZET Bu yüksek lisans tezi temelde ÜDS ile ilgilidir. Bölüm P de İngilizce'nin önemi ve gerekliliği, çalışmanın amaç ve kapsamı sunulmaktadır. Bölüm İP de literatür taraması yapılmaktadır: Test İngilizce'si, İngilizce yeterlilik sınavlarının kapsamı ve dünyada ve Türkiye'deki İngilizce yeterlilik sınavları ve ÜDS açıklanmaktadır. Bölüm IIP de 3 alandaki; fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler, örnek ÜDS test sorulan, bu soruların çözümleri ve soruların çözümünde kullanılacak metot ve taktikler verilmiştir. Bölüm IV de yazılı anketlerin ve görüşmelerin sonuçlan ve değerlendirmesi açıklanmakta ve bu sonuçlara dayanarak ÜDS ve uygulanması ile ilgili öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın sonuç kısmı ek önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This master thesis is basically concerned with ÜDS. In Chapter I the importance of learning English, the necessity of English, the aim and the scope of the study are presented. In Chapter II a review of literature is done: testing English, content of language proficiency exams and proficiency exams in the world and in Turkey and ÜDS are explained. In Chapter III sample ÜDS questions in three areas; science, medicine and social sciences, their solutions and methods and clues for the solution of these questions are dealt with. In Chapter IV the results of the written questionnaire and structured interview and their evaluations are presented and according to these results some suggestions about ÜDS and its application are introduced. In the conclusion part further suggestions of the study are given.