Türkiye'de kamu yönetimi, yönetim sistemleri ve yerelleşme çabaları
Public management, management systems and localisation efforts in Turkey
- Tez No: 146093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Kamu Yönetimi, toplum düzeninin işlemesi ve kamusal gereksinimlerin karşılanması amacıyla, mal ve hizmetlerin üretilip halka sunulmasına yönelik bir sistemdir. Bu sistem içerisinde, Merkezden ve Yerinden Yönetim olmak üzere birbirinin karşıtı, ancak toplumsal, ekonomik ve kültürel koşullara bağlı olmak üzere, belli oranlarda bileşimiyle uygulama alam bulan iki yönetim sistemi mevcuttur. Bu iki yönetim sistemi ve ilkeleri çerçevesinde Türk Kamu Yönetimi ve bunun ayrılmaz parçası olan Kamu Personel Rejiminin içinde bulunduğu yapısal sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm arayışları çerçevesinde reform yapılması gerekliliği konusunda, tüm toplum kesimleri görüş birliği içindedir. Küreselleşme çağının modern yerelleşme anlayışı perspektifinde; yönetim sistemleri ve kamu görevlilerinin (çalışanların) çalışma ilişkileri ve statüleri üzerinde talep edilen değişim ve dönüşümlerle amaçlanan sonuçların, ulus-devlet yapısı üzerindeki olumsuz etkileri başta olmak üzere; çalışma yaşamı, kamu hizmeti ve kamu yaran anlayışları, kamu yönetiminde bürokrasi ve denetim, etnik ve dinsel ayrımların belirginleştirilmesi konulan üzerinde beklenilenden farklı, diğer bir ifade ile iddia edilenin aksine olumsuz etkiler oluşturacağı görülmektedir. Modern yerelleşme anlayışı çerçevesinde, Devlet örgütünün serbest piyasa kurallarına göre yeniden yapılanması; kamu yönetiminin örgütlenme biçimi olan bürokrasinin ortadan kaldırılması ve“vatandaş”ın bir“müşteri”olarak görülmesini,“kamu yaran”kavramının kapsam ve içeriğinin değişmesini gerektirmektedir. Bürokratik örgütlenmenin esnek istihdam - esnek örgütlenme biçimine dönüşmesi amaçlanmakta; kamu personelinin sayısının azaltılması, sözleşme rejimine geçiş ve esnekleşme ile kamu görevlilerinin istihdam güvencesinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.Merkezi yönetimin yerel yönetimler karşısında güçsüzleştirilmesinin diğer bir önemli sonucu ise; yerel yönetimlerin merkezden bağımsızlaştığı ölçüde devleti aşan, ulusal politika ve çıkarların tersine, yabancı ve kendinden çok daha güçlü kurum ve kuruluşlarla ilişkilere gireceği ve yeterli pazarlık ve direnç gücüne sahip olamayacağı gerçeğidir. Kamu yönetiminin ve onun ayrılmaz bir öğesi olan kamu personel rejiminin zorlanan ve aksayan yönleri ortaya konup çözüm geliştirmeye çalışılırken; ulus-devlet yapışma yönelik, küreselleşme olgusunun ideolojik yönüyle tehdit oluşturması göz önünde bulundurulmalı ve ülkemiz gibi emperyalizme karşı bağımsızlık savaşı vererek, varoluşunu tam bağımsızlık temel ilkesiyle sağlamaya çalışmış bir ülkede yaşanabilecek sosyal sorunlar gözardı edilmemelidir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public Management, is a system which produces products and services to present people in order to meet publical necessities and for the perfect running of community. There are two systems such as Central and Local Management which are opposite of each other. They are practiced according to the economical and culturel conditions, with determined combination of each other. There are structural problems, in Turkish Public Management and in Public Personal Regime in the frame of these two management system. All the sections of society have the same opinion about the subject of the necessity of making reformations in order to find solutions for these problems. In the perspective of the view of modern localization in globalisation period; there is a relation between management systems and the working of public officals. There is a demand of changing in their status and working. They have an aim for these changings. Their aims have negative influence on the structure of nation-state. There seems to be contraversial effects, other than their hopes in the subjects of working life, public service, public beneficiary understandings, the inspection and burocracy in public management and the determination of influential and religious separation. In the frame of modern localization, state organization must be reorganized according to free market rules, the bureaucracy which is a kind of public organization must be abolished, the citizen must not be regarded as customer, and the content and scope of 'public benefit' concept must be changed. Our aim is to change the bureaucratic organization into flexible employment, and flexible organization; our target is to decrease the number of public staff, to start the contract regime and to abolish the employment security of public officers with flexibility. Another important result of making central management less stronger against the local managements is; local managements surpass the state as far as IIIthey become free from central management, they have relation with more stronger and foreign institution and establishments, and they cannot have enough marketing and resisting strength. Public Personal regime is an inseparable part of Public Management. There are studies about finding solutions for the difficult and incomplete sides of Public Personal regime. The phenomenon of globalisation is a treat for the nation- state structure in terms of its ideological side. We must take this problem into consideration. Our country made an independence war against the Emperialism. Our country tried to provide her existence with the principle of complete independence. Social problems which may emerge in our country must not be ignored. rv