İşletmelerde muhasebe sisteminde hata ve hilelere karşı bir iç kontrol mekanizması olarak bilgi işlem teknolojilerinin kullanılması
Using data processing technologies as an internal control mechanism to prevent errors and frauds at business enterprise accounting system
  1. Tez No: 146163
  2. Yazar: SAİM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bilgisayar donanımı ve yazılımındaki gelişmelere paralel olarak bilgi işlem ortamlarında da son yıllarda büyük gelişmeler görülmüş ve bilgisayar ağları, veri bankaları, çevrimiçi( on-line) uygulamalar giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. 1980' li yıllardan itibaren dünyada görülen hileli fînansal raporlama uygulamaları ve iflaslar, işletmelerdeki iç denetim eylemlerinin etkinliğini arttırma çabalarının yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu çabalar işletmelerdeki iç kotrol. iç denetim ve dış denetim unsurlarının başarı şansını arttıran etkili bilgi işlem teknolojilerini ön plana çıkarmıştır. Bu çalışma hata ve hileleri önleme ve iç denetim etkinliği açısından, bilgi işlem teknolojileri, iç denetçi ve dış denetçi ilişkilerinin önemini açıklamaya çalışmaktadır. Tüm bu gelişmeler incelenip muhasebe sistemine getirebileceği etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In paralel to the recent advences in computer hardware and software, the developments in data processing and computer networks are observed. With these developments data banks and on-line applications are generalized especially in the developped countries.Since 1980 s, because of increasing number of events fraudulent financial repoting and bankruptcy in the world, there have been increasing efforts to improve effectiveness of internal auditing function of the business. These efforts increased the importance of data processing technology for and internal control, internal auditing and external auditing. This paper attempted to explore the importance of relationship of data processing technology, internal auditor and external auditor in preventing error and fraud and improving effectiveness of internal auditing. All these developments will be covered and the impacts to the accounting education will be discussed.