Dış kaynak kullanımının (outsourcing) ekonomik etkileri
Economic effects of Outsourcing
- Tez No: 146169
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Outsourcing kavramı, literatüre ilk defa İngiltere'de, 1982 yılında girmiş ve maliyetleri düşürme üzerindeki olumlu etkisi, personel tasarrufu ve temel faaliyet için atıl personel yaratması gibi etkilerinden dolayı geleneksel biçimde organizasyonlar içinde gerçekleştirilen çeşitli faaliyetlerin, dış şirketlerden tedarik edilmesi yoluyla dış kaynaklardan kullanımı uygulamaları yaygınlaşmıştır. Outsourcing kavramı; bir işletmenin başka bir işletme için mal veya hizmet sağlama uygulamasını belirtmek amacıyla kullanılmıştır. Böylelikle, dış kaynak kullanımı yada dış kaynaktan yararlanma biçimlerinde Türkçe'ye çevrilen bu uygulama, literatürdeki yerini almıştır. Bu çalışmada küreselleşme ve evrenselleşme bağlanımda, sosyal mali ve ekonomik alanlarda dış kaynak kullanımının farklı tanımlamaları sunulmuştur. Çalışmamızın Birinci Bölüm'ünde outsourcing kavramının farklı bakış açılarına göre tanımlan yapılmış, farklı türleri tanıtılmış ve uygulama alanları üzerinde durulmuştur, ikinci bölüm; dış kaynak kullanımının uygulama sürecini detaylı bir analize tabi tutmakta, firma seçimi, sözleşme süreci, risk analizi ve fiyatlama yöntemleri gibi konular üzerinde durulmaktadır. Üçüncü Bölüm ise dış kaynak kullammının mikro ve makro ve uluslararası ekonomik etkileri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Son bölüm olan Dördüncü Bölüm uygun ekonometrik modellerle dış kaynak kullanımıyla ilgili varsayımlarımızın ve tezlerimizin test edildiği bir bölüm olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The concept of outsourcing was first used in Britain in 1982 in order to decrease the cost of production, save the employment and create the leisure employess for the main activities. The organizations traditionally applied outsourcing by using the resources of exterior firms for different activities and the term outsourcing meant the provision of goods and services for another firm. Thus, the consept is translated to Turkish and established in the literature as the usage of an external resource or benefiting from the services of the other firms, hi this study we presented different definitions of outsourcing in social, financial and economic fields in related to globalization and universalization. In this context, in the First Chapter of this study we provided serious definations of Outsourcing in different respects, and introduced the different types and applications of outsourcing. The Second Chapter analyzes the application process of outsourcing in details and focuses on the preferences of firms, risk analysis, pricing methods and other relevant subject-matters. The Third Chapter concentrates on the economic effects of the outsourcing in micro, macro, and international levels. Chapter four, as the last chapter, was allocated on the confirmation of our hypotesis, argumentations and assumptions concerning with the outsourcing by using suitable econometric models.