Örgüt kültürünün iş tatmini üzerine etkisi ve Anatolia Seramik A.Ş.'de uygulaması
The effect of organizational culture on job satisfaction and an an application at Anatolia Seramik
- Tez No: 146190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Kültür, toplumların tarihlerinden devraldıkları maddi ve manevi değerlerin tamamı olarak tanımlanabilir. Örgüt kültürü de, bir grup ya da örgütün üyelerinin ortaklaşa paylaştıkları temel değerler, semboller ve uygulamalar bütünüdür. İş doyumu veya başka bir ifade ile iş tatmini, iş görenin işine karşı duyduğu olumlu veya olumsuz duygulardır. Örgüt kültürünün iş gören tarafından benimsenmesi ve iş görenin işletme içinde kendini değerli görmesine, işletmenin amacı ile kendi amacını özdeşleştirmesine neden olur. Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürünün iş tatmini üzerinde etkisi olup olmadığım saptayabilmektir. Bu çalışma Anatolia Seramik A.Ş.' de yapılmıştır. Araştırmada anket tekniği uygulanmıştır. Anket verileri elde edildikten sonra güvenilirlik testi, faktör analizi ve korelasyon testleri yapılmıştır. Çalışmada ana hipotez 'Örgüt kültürü ile iş tatmini arasında olumlu bir ilişki vardır'. Faktör analizi sonucu örgüt kültürünün ve iş tatmininin üçer adet alt faktörü bulunmuştur. Örgüt kültürünün alt faktörlerine sırasıyla örgüt iklimi, üst yönetim ve gelenekler adı verilmiştir. İş tatmininin alt faktörlerine sırasıyla ödüllendirme, kişisel tatmin ve çalışma ortamı adı verilmiştir. Alt faktörler arasında korelasyon testleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ana hipotezimiz tam anlamıyla kabul edilmemiştir. Bunun sebebi alt hipotezlerin tamamının kabul edilmemesidir. Çalışmanın sonunda yapılan analizler sonucu elde edilen bulgular yorumlanmış ve iş tatmininin yükseltilmesi ve işletmenin daha verimli olabilmesi için öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Culture can be defined as the aggregate of tangible an intangible values of societies which were inherited from their histories. Organizational culture is the entire of basic values, symbols and applications which was shared by the members of an organization or a group. Job satisfaction is the positive or negative feelings of employees through their jobs. Adoption of organizational culture by the employees enables them to feel themselves important within the organization and identify their goals with those of the company. The aim of this research is to investigate the effect of organizational culture over job satisfaction. This research was conducted at Anatolia Seramik A.Ş. The questionnaire technique was employed in this research. Reliability test, factor analysis and correlation tests were performed. The main hypothesis of this research is the existence of a positive relationship between organizational culture and job satisfaction. Three sub-factors of both organizational culture and job satisfaction were found at the end of factor analysis. The sub-factors of organizational culture are, organizational climate, top level management and traditions. The sub-factors of job satisfaction are; rewarding, individual satisfaction and working environment. The correlation tests were performed among sub-factors. As the result of the analysis performed, our main hypothesis was not fully accepted but it was accepted to a great extend. The results were demonstrated and suggestions were made.