Müsamahacı ve kısıtlayıcı örgüt kültürünün lider - üye etkileşimi ve çalışanların iş tatmini üzerine etkisi: Fındık işletmelerinde çalışanlar üzerine bir araştırma
The impact of easy going work discipline and strict work discipline on leader - member exchange and job satisfaction of workers: A study on workers working at hazelnut companies
- Tez No: 395942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Ordu ilinde yer alan Fındık işletmelerindeki müsamahacı veya kısıtlayıcı örgüt kültürlerinin, yöneticiler ile çalışanlar arasındaki lider-üye etkileşiminin düzeyi ve çalışanların iş tatminleri üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada müsamahacı ve kısıtlayıcı olmak üzere örgüt kültürünün iki boyutu üzerinde durulmuş ve bu boyutların lider-üye etkileşiminin; yöneticiye duygusal bağlılık ve katılım sağlama ve destekleme ile iş tatmininin boyutları olan içsel ve dışsal tatmin üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Örgüt kültürünün lider-üye etkileşimini ve iş tatminini ne derecede ve ne yönde etkilediğini ölçmek amacıyla, demografik değişkenlerle birlikte örgüt kültürüne, lider-üye etkileşimine ve iş tatminine ait ölçeklerden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın anket kısmında 410 adet anket formundan elde edilen veriler, SPSS istatistik programı ve Amos istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, müsamahacı örgüt kültürünün yöneticiye duygusal bağlılık, katılım sağlama ve destekleme, içsel tatmin ve dışsal tatmin boyutlarını pozitif yönde doğrusal olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Kısıtlayıcı örgüt kültürünün ise yöneticiye duygusal bağlılık boyutunu negatif yönde doğrusal olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırmada, beklenenin aksine kısıtlayıcı örgüt kültürünün içsel ve dışsal tatmin boyutlarını pozitif yönde doğrusal olarak etkilediği sonucu elde edilmiştir. Yine kısıtlayıcı örgüt kültürü ile katılım sağlama ve destekleme boyutu arasında ise herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda bu durumun göz önünde bulundurulması araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared on the purpose of assessment of organizational culture existing at the Hazelnut Companies in Ordu, the level of the leader-member exchange between administrators and workers and their impact on the workers' job satisfaction. In the study, two dimensions of organizational culture are emphasized as easy going work discipline and strict work discipline and it is researched whether these dimensions have an effect on the leader-member exchange; internal and external satisfaction which are dimensions of work satisfaction along with emotional attachment to the administrator, agreement and support. A questionnaire form composed of scales belonging to organizational culture, leader-member exchange and job satisfaction with demographic variables is used to evaluate that organizational culture affect leader-member exchange and job satisfaction to what extent and in which direction. In the questionnaire part of the study, the data obtained from 410 questionnaire form were analyzed by using SPSS statistical package and Amos statistical package. According to the results of the research, easy going work discipline affects emotional attachment to the administrator, agreement and support, the dimensions of internal and external satisfaction positively and linearly. It also appears that strict work discipline affects the emotional attachment to the administrator dimension negatively and linearly. In the research, contrary to expectations, the obtained results show that strict work discipline affects internal and external satisfaction dimensions positively and linearly. There is no relationship detected between strict work discipline and agreement and support dimension. It is suggested that the researchers should take into consideration this case in further studies.