E-ticaret ve hukuksal altyapısı
E-commerce and legal subtructure
  1. Tez No: 146189
  2. Yazar: OSMAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanlığın gördüğü en hızlı değişim süreçlerinden birisinin tam ortasındayız. Daha birkaç yıl öncesine kadar bilgi teknolojilerinden haberdar olmayan insanlar bugün sınırsız bilginin kullanıcıları haline geldiler. Bu gün teknolojinin ulaştığı seviye, bireylerin ve devletlerin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi faaliyetlerini dijital bir ortamda yapmalarına imkan sağladı. Bu durum piyasaların küreselleşmesine, tek bir Pazar haline gelmesine yol açtı. Artık içinde yaşadığımız ekonomi, bilgi ekonomisi ve haberleşmedir. Toplum alanında, ekonomide ve diğer tüm alanlarda ortaya çıkan çok boyutlu ve dinamik gelişmelere özellikle bilişim teknolojisindeki gelişmelerin eklenmesi ile ticaret de değişikliğe uğrayarak geleneksel usulleri aşıp teknolojik ortamda gerçekleştirilebilecek bir niteliğe kavuşmuştur. Günümüzde taraflar fiziki bir bağlantı ya da değişime girmeksizin elektronik ortamda karşılıklı olarak alışverişte bulunmaları ve daha bunun gibi sayısız işlem ve faaliyetleri gerçekleştirmeleri, bilinen terimiyle e-ticaret yapmaları mümkün oldu. Hiç şüphesiz sanal ortamda yapılan bu faaliyetler karşılanması gerekli yeni ihtiyaçları ve cevap bekleyen sayısız sorulan da beraberinde getirdi. Bugün tüm elektronik ticaret ve ilgili faaliyetlerini sağlıklı ve güvenli bir sisteme kavuşturacak olan yegane formül etkin ve güvenilir bir yasal çerçevenin oluşturulmasıdır. İnternete ilişkin düzenlemelerin önündeki en büyük problem, internetin özgür ortamı ile hukukun niteliği gereği düzenleyici ve kısıtlayıcı olan karakterleri arasındaki çatışmanın uzlaştırılabilmesidir. Bu problemi devletlerin iç hukuk hükümleri ile çözmek imkansızdır. Buradaki yegane çözüm tüm dünyayı kapsayan bir düzenlemeye, işbirliğine gidilmesidir. Ülkemizde internet ve hukuk konusunda ne mevzuatın, ne doktrinin ne de yargı uygulamalarının yeterli olduğu söylenemez. Dünyadaki internet kullanım oranına göre çok düşük kullanıcıya sahip olan ülkemizde internet hukuku da henüz emeklemeye başlayan bir çocuk gibidir.
Özet (Çeviri)
Today we are in a fastest transformation period that the human being has ever seen. Not more than one or more years before the human beings weren't aware of knowledge technology but today they became the users of unlimited knowledge. Today the level that the technology reached gave to person and government the possibility to make their social, cultural economical and political activities into a digital place. This caused the promenading became global and also became a single open market finally the economog that we are living in is a knowledge economy and communication. Various and dynamic developments that is seen in social, economic and other fields, especially when the developments in knowledge technology are added, also the trade changed and it exceeded the traditional methods and reached to a quality which can be certified in an technological field Nowadays the sides can de their shopping's and innumerable transactions like these without having a physical connection or exchange in the electronical space, the term as we know called e-trade. Uncertainly these activities made in the conjectural fields brought new needs that must be salved innumerable questions which must be replied together. Today the only active and reliable formulas that cause to reach the all electronic commerce and activities like these to a reliable and healthy system is to form a legal frame. The biggest problem in front of the organization concerning internet is, to salve the dispute between the independent field of internet and the restricting an organizing characteristic which is because of law's quality. It is impossible to solve this problem with the governments' interior law. The unique solution is going to an organization an to a cooperation which in dudes the whole world. It isn't we can't say said that not the laws the doctrin and the applies in the judgment are enough about the internet and law in our country. According to the internet usage percent in the world we have a very low internet user, in cur country still the internet law is like a child crawling an all front.