Turgutlu yöresi Türk halk müziği uygulamaları ve gelenekleri üzerine bir çalışma
A study on folk music practices and traditions of Turgutlu
  1. Tez No: 146201
  2. Yazar: EVRİM DURDU KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
“Turgutlu Yöresi Türk Halk Müziği Uygulamaları ve Ürünleri Üzerine Bir Çalışma”adlı bu yüksek lisans tezinde; Turgutlu yöresinin sosyal, kültürel, ekonomik, coğrafi özellikleri hakkında bilgi verilerek Turgutlu'ya bağlı oniki köyde ve merkezde yapılan alan araştırması sonuçlarına göre elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ayrıca konuya ilişkin olarak bu yörede daha önceden gerçekleştirilen çalışmalar da konunun sınırları içerisinde yer almıştır. Bu çalışmada folklor, halk müziği vb. gibi olgular tanımlanarak Turgutlu ve yöresinin kültürel bağlamında tarihsel, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapılar hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu bilgiler 2002-2004 tarihleri arasında yörede bizzat gerçekleştirilen halk bilgisi ve halk müziği derleme çalışmalarıyla da desteklenmiştir. Bilindiği gibi halk kültürü araştırmalarında kültürel unsurların öncelikle kaydedilip arşivlenmesi en önemli aşamadır. Bu yapılırken de yörenin folklorik yapısı bakımından değişkenliği göz önüne alınarak çeşitli etkileşimler saptanır, olaylar ve olgular arasında bağlar kurulur. Bu yönüyle değerlendirildiğinde Turgutlu ve yöresi özellikle son yıllarda önemli ölçüde göç alan ve farklı kültürel unsurların içice yaşadığı bir alandır. Bu bilgilerin ışığında bu çalışmada yörenin halk müziği ürünleri derlenerek yörede daha önceden yapılmış tespitler çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Ayrıca yöredeki sözlü halk müziği ürünleri notaya alınarak bu ezgilerin tartım, tür ve şiir yapısı bakımından karakteristik özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, informations about Turgutlu region's economical, social, cultural and geographical specialities, with an evaluation of datas which are gathered by means of a resarch which is done in twelve villages of Turgutlu and is center. Also the preresearches which were done in this region are given place in this subject. In this study, the terms folk dancing and folk music are explained and the informations about historical, socio-culturel, socio-economical conditions of Turgutlu and its regions are presented. These informations are supported by the resarches, done in 2002-2004, which are about folk informations and folk mucic. As it's known, in folk culture resarches, saving and keeping of the culturel elements is the major grade. While doing this, the gradual changing of folkloric origin in the region must be taken into attention. Besides, various effections are determined and a relation between the events and facts must be done. When we evaluate this subject from this side, Turgutlu is a region which has taken a huge imigration and which has become an area in which different cultures live together. By means of these informations, in this study the product of folk music are gathered and the resarches which had been done before are analysed. Also, the products of folk music are written into notes, and the structure of these melodies, rhthyms, types and poems are presented with their characteristic specialities.