Türkiye'de bankacılık sektöründe ticari kredi pazarlama faaliyetleri ve İzmir ilindeki ticari kredi müşterilerinin banka tercihini etkileyen faktörlerin analizi
Commercial credit marketing activities in banking sector of Turkey and the analysis of factors affecting the bank choice of commercial credit customers in Turkey
  1. Tez No: 146204
  2. Yazar: DİLEK DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Bankalar tasarrufların yatırımlara dönüşmesini sağlayarak ekonomiye büyük katkılarda bulunan kurumlar olarak küreselleşmenin etkisi, tüketici istek ve ihtiyaçlarındaki gelişmeler, farklı sektörlerden gelen rekabet, yeni ve sürekli değişen mevzuatlar gibi faktörlerin yarattığı baskılar nedeni ile gerek mevcut müşterilerini ellerinde tutabilmek gerekse yeni müşteriler edinebilmeleri için pazarlama faaliyetlerine daha çok önem vermeye başlamışlardır. Bu gelişmeler doğrultusunda müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi bankacılık sektörü için önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında da Türkiye'de bankacılık sektörünün önemli ürünlerinden olan ticari krediler ile ilgili pazarlama faaliyetleri incelenmiş ve izmir ilindeki ticari kredi müşterilerinin banka tercihini etkileyen faktörler alan araştırması yolu ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Alan araştırmasında hem ticari kredi müşterileri durumunda olan işletmelere hem de bankaların pazarlama departmanlarında çalışanlara iki ayrı türde anket uygulanarak, ticari kredi müşterilerinin banka tercihini etkileyen faktörlerin önem derecesi ile banka çalışanlarının mevcut ticari kredi müşterilerinin kendilerini tercih etmelerini etkileyen faktörlerin önem dereceleri hakkındaki görüşleri arasında farklılık olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan işletmelerin ticari kredi kullanma alışkanlıkları ve bankalar ile olan ilişkilerinin yanında, araştırmaya katılan banka çalışanlarının bulunduğu ticari kredi pazarlama faaliyetleri hakkında bulgulara ulaşılmış. En önemlisi araştırmaya katılan ticari kredi müşterilerinin banka tercihlerini etkileyen faktörlerin önem derecesi saptanarak, bazı faktörler için banka çalışanlarının düşüncesi ile ticari kredi müşterilerinin derecelendirmesi arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bankaların ticari kredi müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını doğru şekilde belirlemesi ve bankalarının tercih edilme şanslarını arttırmaları açısından önemli sonuçlara ulaşıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As corporations that make important contributions to economy by transforming savings into investments, banks are under the pressure of many factors such as globalization, changes in the needs and wants of consumers, competition from different sectors and changing laws and regulations. By the effect of all these factors banks started to give more importance to marketing activities to hold their present customers and to get new customers. As a result of these developments customer satisfaction and service quality has become important factors for banking industry. In the scope of this thesis, the marketing activities for commercial credit which is one of the important products of banking industry in Turkey is analyzed and the factors that affect the bank choice of commercial credit clients are tried to be determined by a field survey. The two separate questionnaires are applied to both the commercial clients and bank personnel in the corporate marketing departments, to determine if there is an important difference between the rankings of commercial clients for the factors affecting their bank choice and the reflections of bank personnel about the importance rankings of their present commercial clients for the factors that affect their bank choices. As a result, commercial credit usage behaviors of firms that joined the survey and their banking relationships, as well as commercial credit marketing activities of bank personnel that joined the survey are determined. The most important finding is the importance of factors affecting the bank choice of commercial clients and that for some of that factors there are differences between the firm ratings and reflections of bank personnel. By this survey the important findings are reached for banks to determine the needs and wants of their commercial clients accurately and to increase their chances to be preferred by the commercial clients.