Tenis sporcularında kayropraktik sakroiliak eklem manipülasyonunun kor kas kuvvetine akut etkisi
Acute effect of chiropractic sacroiliac joint manipulation on core muscle strenght in tennis athletes
  1. Tez No: 626180
  2. Yazar: MAZLUM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı, tenis sporcularına kayropraktik sakroiliak eklem manipülasyonu uygulamasının kor kas kuvvetine akut etkisini araştırmaktır. Çalışma için tenis oynayan 65 tenis sporcusu ile konuşuldu. Çalışma, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden yaş ortalaması 47.8±11.4 olan 50 (15 kadın, 35 erkek) tenis sporcusu ile yürütüldü. Tüm katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve spora yaptığı süre kaydedildikten sonra abdominal ve bel kor testi uygulandı. Daha sonra kayropraktik sakroiliak eklem manipülasyonu yapıldı. Ardından son test uygulandı. İlk ve son testler farklı kayropraktistler tarafından gerçekleştirildi. Kor kas kuvvetini ölçümleri (abdominal ve bel) Chattanooga Stabilizer Biofeedback Pressure cihazı ile yapıldı. Kayropraktik manipülasyon sonrasında abdominal ve bel kor skorunda anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Benzer şekilde erkeklerin spor yaptığı süre kadınlardan daha fazlaydı ama bu fark anlamlı değildi (p>0.05). Çalışmamızın sonuçlarına göre; sporcuların sağlığı ve performansı için önem arzeden kor kaslarının kayropraktik uygulamalarla güçlendirildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of chiropractic sacroiliac joint manipulation on the strength of the core muscles in tennis players. 65 tennis players were interviewed for the study. The study was conducted with 50 (15 female, 35 male) tennis players with a mean age of 47.8±11.4 who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. After recording the sociodemographic data of all participants and their time spent in sports, abdominal and lumbar core tests were performed.Chiropractic sacroiliac joint manipulation was then performed. Finally, the test was performed again.The first and last tests were performed by different chiropractors. The strength measurements of core muscle (abdominal and lumbar) were performed with Chattanooga Stabilizer Biofeedback Pressure. There was a significant difference in abdominal and lumbar core scores after chiropractic manipulation (p 0.05). Similarly, the time spent of men in sports was higher than for women, but this difference was not significant (p> 0.05). According to the results of our study; the core muscles which are important for the health and performance of athletes were strengthened with chiropractic applications.