9. ve 10. sınıf fizik öğretim programları hakkında dershane öğretmenlerinin görüşleri
Course teachers views 9 th and 10 th physics curriculum
- Tez No: 279603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, uygulamada olan 9. ve 10. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programı hakkında dershane öğretmenleri bilgi kazanımları ve uygulanabilirlik açısından görüşlerini belirtmektedir. Araştırma Ankara ili dershanelerinde çalışan 10 fizik öğretmeni ile yürütülmüştür. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı içerisinde yer alan özel durum çalışması veri toplama yöntemi olarak kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde nitel araştırma metotlarında sıkça kullanılan sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır.Araştırmada, ?Araştırmaya katılan öğretmenler 9. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımların, % 70' i için bilgi kazanımı açısından olumlu görüş belirtirken, % 30' u için olumsuz görüş belirtmektedirler. 9. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımların % 77' si için uygulanabilirliği açısından olumlu görüş belirtirken, % 23' ü için olumsuz görüş belirtmektedirler. 10. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımların % 95,3' ü için bilgi kazanımı açısından olumlu görüş belirtirken, % 4,7' si için olumsuz görüş belirtmektedirler. 10. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımların % 95,3' ü için uygulanabilirlik açısından olumlu görüş belirtirken, % 4,7' si için olumsuz görüş belirtmektedirler. Bununla birlikte 10. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımların % 34' ü için kendi aralarında ya da 9. sınıf Fizik Dersi Öğretim Programına ait kazanımlar arasında değişiklik yapılması gerektiği görüşünü belirtmişlerdir.? sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is climede to determine teachers? views about the 9 th and 10 th grates physics curriculum based on the feasibility and benafite. This study was conducted with 10 physics teacher, working in the province of Ankara Research Learning Centers. In this study, qualitative research approach was used as a method of data collection in the special case study. Semi-structured interview form was used as a means of data collection. Data analysis of qualitative research methods frequently used in the process of constant comparative analysis method was used.In the study,“Teachers participated in the study 9 th Grade Physics Curriculum, 70 % stated a positive opinion for the information in terms of recovery, 30% state that for the negative opinion. 9 th Grade Physics Curriculum gains of 77 % percent positive opinion for the applicability of the terms of indicated that 23 % to emphasize the negative opinion. 10 th Grade Physics Curriculum gains of 95.3 % noted a positive opinion in terms of knowledge gained for ü, 4.7 % for the negative opinions are indicated. 10 th Grade Physics Curriculum gains of 95.3 % noted a positive opinion in terms of applicability for ü, 4.7 % for the negative opinions are indicated. However, 10 th Grade Physics Curriculum gains of 34 % for themselves or 9 th Grade Physics Curriculum change needs to be done between the gains of the opinion stated.”reached the conclusion.