Virginia Woolf'un Mrs.Dalloway ve Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak eserlerinde toplumsal bir gerçekliğin yansıması olarak ölümün kişisel temsilleri
Individual representations of death as reflections of social reality in the works of Virginia Woolf's Mrs.Dalloway and Adalet Ağaoğlu's Ölmeye Yatmak
  1. Tez No: 146267
  2. Yazar: DİDEM ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Özet Bu çalışmada, Virginia Woolf un Mrs. Dalloway ve Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak isimli eserlerinde gerçekleştirilen intiharların, toplumsal nedenlerden kaynaklandığı ispat edilmeye çalışılmıştır. Eserler toplumsal olgulara göre irdeleneceği için yeni tarihselcilik ve kültürel materyalizm kuramları kullanılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde Marksist kuramın ne olduğu ve yabancılaşma üçüncü bölümünde Marksizm'in edebiyatta yansıması olan sömürü, tabakalaşma, sınıf çatışmaları Althusser'in DİA'larına göre incelenmesi üçüncü kısımda irdelenmiştir. Eserlerdeki olaylar, Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz toplumunda ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Türk toplumunda geçtiği için yeni tarihselcilikten ilk bölümün dördüncü kısmında bahsedilmiştir. Toplumsal çalkantılar sonrasında değişen kültür ve savaşın insanların üzerinde bıraktığı etkiler kültürel materyalizm başlığı altında ilk bölümün beşinci kısmında ele alınmıştır. İkinci bölüm, çalışmanın temelini oluşturan intihar ve türlerini kapsamaktadır. Birinci bölümde intiharın geçmişi ve intiharın toplumlara zaman içerisindeki yaklaşımları, ikinci üçüncü ve dördüncü bölümde de Emile Durkheim'ın intihar kategorileri incelenmiştir. Elcil intihar, görev ve sorumluktan kaynaklanan, onur,şeref ve mutlak gerçeğe ulaşmak adına gerçekleştirilen intihar türüdür. Bencil intihar, bireyin toplumla olan bağlarının zayıf veya kuvvetli olmasıyla alakalı bir türdür. Kuralsızlık intiharı, savaş, ticari, sanayi, ekonomik bunalımlardan sonra yaşanan toplumsal dengelerin ve tabakalaşmanın değişmesiyle gerçekleşen bir intihar türüdür. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinin ilk kısımlarında, o günün tarihsel olayları ve eserlerdeki tarihi olaylar arasında bir paralellik kurulmuş böylece, tarihi olaylar ve yazarların eserlerinde yansıttıkları olay ve kişilerin birbiriyle örtüştüğü saptanmıştır. Durkheim'ın intihar türleri karakter analizlerinin yapıldığı ikinci ve üçüncü bölüme uyarlanınca ortaya,intiharın toplumsal baskılardan ve savaş sonrasında yaşanan bunalımlardan ortaya çıkan kuralsızlık intiharından dolayı gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT: This study is based on to prove the suicides taking place in the works of Virginia Woo If s Mrs. Dalloway and Adalet Ağaoğlu's Ölmeye Yatmak were occurred because of social reasons. Cultural Materialism and New Historicism were chosen to criticise the social facts for committing suicide. In the first and second chapters, Marxist Theory along with alienation is discussed as a result of social differences, discrimination, and class distinction. In the third chapter Althusser's Ideological State Apparatuses are examined believing that the societies are formed by ideologies and its apparatuses. New Historicism is considered in the fourth chapter because there was parallelism with the history of the books and the time they were written. The second part examines the reasons for committing suicide, suicide categories. The first chapter is suicide's background and the latter three chapters discuss the types of suicides according to Emile Durkheim's suicide categories. Egoistic, is a category for outsiders, those who have not been integrated into society. Altruistic, sees his existence as an obstacle to reach the eternal truth and done to protect honour, name with high respect to a devoted object. Anomic mainly emerges after wars, commercial, industrial, economic repressions. The first chapter's of the third and the fourth part discusses the historical events took place in the novel and during the era. In the second and third chapters, the character analysis with the help of Durkheims' suicide categories enabled us to figure out, the suicides in the novels occurred because of social restraints and therefore, the suicides were anomic.