Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway, Dalgalar ve Deniz Feneri adlı eserlerinde toplumsal eleştiri ve Hiciv
Social commentary and satire in Virginia Woolf's Mrs. Dalloway, The Waves, To The Lighthouse
  1. Tez No: 162819
  2. Yazar: FATİH YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ VIRGINIA WOOLF'UN MRS.DALLOWAY, DALGALAR VE DENİZ FENERİ ADLI ESERLERİNDE TOPLUMSAL ELEŞTİRİ VE HİCİV Fatih YİĞİT Tez Yöneticisi : Yrd.Doc.Dr. MBaşak UYSAL 2005 - SAYFA : 96 Jüri : Yrd.Doç.Dr. M.Başak UYSAL Yrd.Doç.Dr. Melih KARAKUZU Yrd.Doç.Dr. M.Fikret ARARGÜÇ Bu çalışmada, Modern İngiliz Edebiyatı'nın oldukça önemli yazarlarından Virginia Woolf un, yaşadığı dönemdeki toplumsal yapıyı, felsefi görüşleri ve kendi iç dünyasını hiçbir sınır tanımaksızın nasıl sorguladığı konusunda bir takım gerçeklerin ortaya çıkmasına gayret edilmiştir. Erkeklerin kadınlar üzerindeki baskıları, kendi düşüncelerini empoze etme gayretleri ve kendilerine kadınlar tarafından gelebilecek herhangi bir tepkiyi şiddet kullanarak bertaraf etmeleri Woolf un ruhsal yapışım son derece olumsuz etkilemesiyle birlikte, yazarın edebi açıdan büyük önem taşıyan eserlerini ortaya çıkarmasında büyük etken olmuştur. Çalışmada ele alman, yazarın Mrs.Dalloway, Dalgalar ve Deniz Feneri adlı romanlarının hepsinde önümüze sunulan bir çözümsüzlük vardır. Çoğu karakter, Woolf un acımasızca eleştirdiği toplumdaki bireylerin adeta birer kopyalandır. Kendisi ve bütün insanlık için yeni değerler oluşturma çabası içindeki diğer karakterleri ise hayal kırıklığı ve kaçınılmaz son olan ölümden başka bir şey beklememektedir. Romanlar incelenirken başta Woolf un kendi ifadeleri olmakla birlikte, çeşitli yazar ve eleştirmenlerin onun hakkındaki düşüncelerinden yola çıkılarak toplumu eleştirmek adına görülen unsurlar açıklanmaya çalışılmıştır. Eleştirel anlamda insana çok şey kazandıracağı şüphe götürmeyen Virginia Woolf, gerçekten her dönemde okunması ve anlaşılması gereken değerli bir yazardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.A THESIS SOCIAL COMMENTARY AND SATIRE IN VIRGINIA WOOLF'S MRS.DALLOWAY, THE WAVES, TO THE LIGHTHOUSE Fatih Yİ?İT Supervisor : Assist.Prof.Dr. M.Başak UYSAL 2005 - PAGE : 96 Jury : Assist.Prof.Dr. M.Başak UYSAL Assist.Prof.Dr. Melih KARAKUZU Assist.Prof.Dr. M.Fikret ARARGÜÇ In this study, some realities about how Virginia Woolf, one of the most important writers of Modern English Period, questioned the social system, philosophical ideas and her inner world without limiting herself are exposed. In spite of the social pressure of the men upon women, their struggles to impose their own ideas to women, and overcoming any reactions put forward by women by using violent force, and although all these affected Woolf s psychological situation in a very bad way, they all served her to produce her great works in terms of literature. In her three novels, Mrs.Dalloway, The Waves, and To The Lighthouse, which were focused on in this study, there is a sense of dissolution. Many characters are the real copies of the individuals of the society which Woolf criticizes harshly. Except for disappointments and the inevitable result, death, there is nothing waiting for the other characters who are struggling to create new values for both themselves and all the humanity. While the novels are being analysed, first Woolf s own expressions, and then the ideas of various writers and critics are taken into consideration. The points that are accepted as criticising the society were tried to be explained. Virginia Woolf is really a remarkable writer whose works should be read and understood in every age, and doubtless to say, who will give many horizons and useful values to people.