Şerh-i Ba'zı Gazeliyat-ı Sa'ib-i Tebrizi ve şerh metodu
Şerh-i Ba'zı Gazeliyat-ı Sa'ib-i Tebrizi and text explanation method
  1. Tez No: 146274
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BİLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Çalışmamızın konusu 18.yüzyılda yaşamış Nusret Ebubekir Efendinin Şerh-i Ba'zı Gazeliyat-ı Sa'ib-i Tebrizî adlı eseridir. Tasavvufi şerhe örnek olan eser Sa'ib-i Tebrizî Divanından seçilen bazı gazellerin şerhidir. Amacımız, bu çalışmayla Klasik Türk Edebiyatında metin şerhi ve metoduna dair bir katkı sağlamaktır. îlk olarak şerh ve şerh geleneği hakkında bilgiler derlenmiş, Sa'ib-i Tebrizî ve Nusret Ebubekir Efendinin hayatı, sanatı ve eserleri bölümü oluşturulmuştur. İnceleme kısmında ise eserde uygulanan metoda dair bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde transkripsiyonlu metin yer almaktadır. Son olarak da orijinal metin verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is on“Şerh-i Ba'zı Gazeliyat-ı Sa'ib-i Tebrizî”which belongs to Nusret Ebubekir Efendi, who lived in the 18th century. The work, which is an example of mystic explanation, is the expalanation of some lyric poems chosen from Saib-i Tebrizi's Divan. It is aimed to make a contribution to text explanation and explanation method in Turkish Classical Literature. As the first step of the thesis, information on 'Şerh' was collected. Then the section including Sa'ib-i Tebrizî and Nusret Ebubekir Efendi' s life, art and Works was prepared. In the examination part of the thesis, it is aimed to get get information on the method applied to the work. In the third part, transcription text takes place. At the end of the thesis the original text takes place.