An application of interactive planning
İnteraktif planlamanın bir uygulaması
- Tez No: 146283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
KİSA ÖZET ÎR CAH YALÇİN Temmuz 2004 îmERAKTÎ¥ PLANLAMANIN BİR UYGULAMASI Tez, yönetim sistemleri alanında akıllı problem çözme metodu olan İnteraktif anlama'yı ele almaktadır. Sistem yaklaşımı kurucusu olan Russell Lincoln Ackoff, eraktff planlamayı, yöneticilerin karmaşıklık, değişkenlik ve çeşitlilikle başa abilme kabiliyetlerini ilerletmeye yardıma olmak için dizayn etmiş ve geliştirmiştir, mdisi, yöneticilerin bu modern çağda sık sık karşı koymak zorunda oldukları rmaşıklık, değişkenlik ve çeşitlilik olmak üzere bu üç problemi 'karmaşık problemleK (Q adlandırmıştır. İnteraktif planlama yaklaşımı dünya çapında, birçok organizasyonun karşı karşıya Idıkları problemleri sistematik olarak çözmek amacıyla kullanılıyor olsa da irkiye'de çok az bilinmektedir. Bu yüzden, bu tezde interaktif planlamanın modern ' yaklaşım olarak gerçekten ortaya ne koyabileceğini detaylanyla inceledik. İlk olarak, interaktif planlamanın teorik yanının iyi anlaşılması için tarihsel zemini, klaşımın temelindeki felsefe ve prensipleri ayrıca felsefesinin uygulamaya tanlması için kullanılan metodoloji interaktif planlamanın tanımlanmasında verildi. İkinci olarak, özellikle metodolojinin sonuçlara ne kadar katkısının olduğunu ılamak için interaktif planlamanın bir uygulaması verildi. Bu çalışmada, interaktif planlamayı anlamada kullanılan geleneksel bakış açısının ınında interaktif planlama cephesindeki son gelişmeleri yansıtmak için yeni ve îlişmiş bir bakış açışımda sunduk. Analılar Kelimeler Ackoff İnteraktif Planlama İdeal edilmiş dizayn Karmaşık problem İnteraktivizm Reaktivîzm İnaktivizm Preaktivizm IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KADİR CAN YALÇIN July 2004 AN APPLICATION OF INTERACTIVE PLANNING The thesis deals with Interactive Planning-a creative problem solving method in anagement systems field. Russell Lincoln Ackoff who is the founder of this systems ıproach disipline, designed and developed interactive planning aiming to assist anagers in terms of improving their ability to handle complexity, change, and /ersity. He called these three problems as“messes' that the managers so often nfront in the modern era. Altough interactive planning approach has been used in numerous organization in der to systematically solve the problems that the organization faced on in Drldwide, it is very little known in Turkey. For this reason, in the thesis we :amined interactive planning in detail as a modern approach in terms of what it is ally able to deliver. First, a description of interactive planning in terms of historical background, ıilosophy and the principles underlying the approach, and the methodology used to instate philosophy into practical application is provided in order to grasp the eoretical side of interactive planning well. Second, an example is offered of the Interactive Planning in Action”, concentrating irticularly on how the method contributes to the outcomes. Besides the conventional view used to understand the interactive planning we also ^e ite new and developed version in order to reflect the latest improvements in the teractive planning method. 111