Russian-Iranian relations under Khatemi
Hatemi döneminde İran-Rusya ilişkileri
- Tez No: 146285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
KISA ÖZET OĞUZ BAYKAL Haziran 2004 HATEMİ DÖNEMİNDE İRAN-RUSYA İLİŞKİLERİ Bu tezin esas amacı Hatemi döneminde Îran-Rusya ilişkilerini incelemektir. Giriş kısmım takiben üç bölümden oluşmaktadır. Onu müteakip“Muhammet Rıza Şah dönemi, dış politikası ve Sovyetler Birliği ile ilişkileri”adlı bölüm Muhammet Rıza Şah dönemi boyunca İran-Sovyetler Birliği ilişkilerim anlatmaktadır. Bu bölüm ayrıca Şah dönemi İran dış politikasını da incelemektedir. İkinci kısmı Iran İslam Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkiler ve İran İslam Cumhuriyeti dış politikası hakkındadır. Bu bölüm, İran'daki İslam Devrimi sonrasında İran dış politikasında ve İran-Rusya ilişkilerindeki değişikliği göstermektedir. Tez, en önemli bölüm olan Hatemi döneminde Iran-Rusya ilişkileri ile sona ermektedir. Son kısım, İran'ın Hatemi dönemindeki yeni dış politika yönelimini ve İran-Rusya arasındaki stratejik ortaklığı anlatmaktadır. Özetle, bütün bu çalışma Muhammet Hatemi' nin Cumhurbaşkanlığı döneminde İran ve Rusya arasındaki stratejik ve çok özel bağları ortaya sermek uğrunadır. Anahtar Kelimeler İran Dış Politika Hatemi Rusya Şah İran-Rusya ilişkileri vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT O?UZBAYKAL June 2004 IRANIAN-RUSSIAN RELATIONS UNDER KHATAMI The main aim of this thesis is to examine Iranian-Russian relations under Muhammad Khatami. It consists of three parts after the introduction. The first part following it that is named“the reign of Muhammad Rıza Shah, his foreign policy in general and relations with the Soviet Union”identifies the relations between Iran and the Soviet Union throughout the Muhammad Rıza Shah period in Iran. It also examines the Iran's foreign policy under the Shah. The second part is about the relations between the Islamic Republic of Iran and the Soviet Union and the foreign policy of the Islamic Republic. This part shows the change in Iranian foreign policy and Iranian-Russian relations after the Islamic Revolution in Iran. The thesis is finalized by the most important part on the Iranian-Russian relations under Khatami. The final chapter explains the new foreign policy orientation of Iran and the strategic partnership between Tehran and Moscow under the reign of Muhammad Khatami. In sum, all the work is to depict the strategic and very special ties between Iran and Russia under the presidency of Mr. Khatami. VI