Bağımsızlıktan sonra Kırgız Cumhuriyeti ekonomisinde yabancı yatırımın önemi
The significance of foreign investment for the Kyrgyz Republic in the post-independence era
  1. Tez No: 146312
  2. Yazar: ALIMKUL UMAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYNURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden ibaret olup, aşağıda gösterildiği gibi yapılmaktadır. İlk bölümde, yatırımın tanımı yapılarak, yatırım türleri açıklanmaktadır. Yabancı sermaye yatırımını ülkeye gelmesini sağlayan faktörler teker teker gözden geçirilmektedir. Yabancı sermaye yatırımı bir ülkenin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır. Bunlar da ayrı maddeler hallinde sıralanmıştır. Dünyada yabancı sermaye yatırımları ve tarihsel gelişimi, bir ülkenin onlardan beklentisi de ilk bölümde söz konusudur. İkinci bölümde, Kırgızistan'ın ekonomik ve sosyal durumunun bağımsızlıktan sonraki son on yıl içerisindeki gelişmeleri, istatistiksel veriler halinde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Kırgızistan'a yabancı yatırım çekmek amacıyla kurulan kurumlar, yabancı yatırımcılara sağlanan ortam ve sektörel dağılımından söz edilmektedir. Yabancı yatırımın ülke için önemi de bu bölüm içerisinde yer almaktadır. Son dördüncü bölümde ise, Kırgızistan ile Türkiye ilişkileri, Türk yatırımları ve yabancı sermayeli şirketler hakkında bilgi verilmektedir. Yabancı yatırımın sakıncaları ve ülke ekonomisi açısından avantaj lan da açıklanmaya çalışılmıştır. Karşılaştığı sorunlardan bahsedilerek, onların çözülmesi için öneriler ile sunuşlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four chapters as summarized below. In first chapter, the definition of the investment is given. Types of investment are explained. Factors ensuring attraction of foreign capital investments are examined individually. Foreign capital investment plays vital role in country development. These are enumerated in items. Foreign capital investments in the world and historical development, expectation of any country are mentioned in the first chapter. In the second chapter, the development after ten years from independence for the economic and social situation of Kyrgyzstan has been given in statistical data in detail. In the third chapter of the study, organizations to attract foreign capital into Kyrgyzstan and facilities provided to foreign investors and sector distribution are mentioned. The importance of foreign investment for the country is included in this chapter. In the last fourth chapter, the relations of Kyrgyzstan with Turkey, Turkish investments and foreign investors are mentioned. The negative aspects of foreign investments and the advantages for the country are explained. Problems faced and proposals for solutions are mentioned.