Toplam kalite yönetimi açısından Kırgızistan'daki işletmeler üzerine araştırma
Research connected to management of the quality, spent for the organizations of the Kyrgyz Republic
- Tez No: 146313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda, Toplam Kalite Yönetimi, iş dünyası içerisinde en çok konuşulan kavramlar araşma girmiş bulunmaktadır. Günümüzde sadece işletmeler değil, özel ve kamu kurumlan da kalite programlan uygulamaktadırlar. Mal, hizmet, süreç ve ilişkilerin kalitesinin geliştirilmesinin gerekliliği herkesçe bilinmektedir. Örgüt için kalite, daha iyi süreç ve sisteme yönelik çabalan sunmaktadır. Bir örgütte insan-kalite-verimlilik ilişkisini içine alan Toplam Kalite Yönetimi; her düzeyde performansın geliştirilmesi, örgütte yer alan herkesin aktivitelerinin devamlı iyileştirilmesini içermektedir. Faaliyetler müşteri tatmini üzerine odaklanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi 'nin amaçlan arasında; her düzeyde müşteri ve çalışanın tatmini, örgüt performansının sürekli iyileştirilmesi ve global rekabete ilişkin fırsatların sunulması yer almaktadır. Örgüt amaçlarının başarılmasında yönetim ve çalışanlar arasında karşılıklı güven, tam katlimi, birey ve örgütün bütünlüğü, birlikte karar alma ve uygulama temel ilkeleri arasındadır. TKY uygulamalarında performans ölçümü kaliteyle ilgili çıktıların güvenilirliği açısından çok önemlidir. Bu amaçla Kırgızistan Cumhuriyetinde işletmelerin kalite performansları ölçülerek hangi kalite bileşenlerinin etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizde özellikle liderlik ve çalışanların katılımının işletmelerin kalite performanslarında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
“The Total Quality Management”has become a real phenomenon in the business world. Nowadays, not only organisations but also public and private institutions are implementing quality programs. We know that improving the quality of products, services, processes, and relationships is a must. The quality of organizations presents efforts towards better processes and systems. The Total Quality Management (TQM), including the relationships of human-quality-productivity, consists of continuous process improvement activities including each person in an organization, toward improving performance at every level. The activities are finally focused on increased satisfaction of customer's and user's. Among the purposes of the TQM are customer's and employee's satisfaction at every level; permanent improvement of organization, performance, and provided opportunities of the global competition in the world. The basic principles for achieving the organizational goals are the mutual trust between management and employees; widely practiced participation through consensus, and decision-making and successful integration of individuals with organizations. Evaluations of TQM applications are very important because of reliability of outputs of good quality. From this point of view, by evaluating the quality performance of organizations in Kyrghyz Republic the quality components were being determined according to their effectiveness. As a result of this analysis, it was seen that especially leadership and participation of employees are very effective on quality performance of organizations.