An Experimental study on radial consolidation of a clay
- Tez No: 14632
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET BİR KİLİN RADYAL KONSOLTDASYONW ÜZERİNE DENEYSEL ÇALIŞMA CHEIKHOUNI Alaeldin Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Yener ÖZKAN ve Doç. Dr. Orhan EROL Nisan 1991, 118 Sayfa Bu çalışmanın konusu Çukurova kilinin bozulmuş numuneler üzerinde ödometre aleti kullanılarak yapılan radyal konsol idasyon deneyleridir. Zemin örnekleri 25 kpa. basınç altında 10.5 cm. çaplı silindirik kalıplarda konsolide edilerek bunlar üzerinde üç değişik tipte ödometre deneyi gerçekleştirilmiştir. Bunlar, düşey yönde radyal yönde ve ikisinin bileşimi şeklinde düzenlenen konsol idasyon deneyleridir. Düşey ve radyal bileşik konsol idasyon durumunda ortalama teorik konsol idasyon değerini bulmak için Carrillo ( 1942 ) tarafından 'önerilen ifadeler kullanılmıştır. Bunun -vı-için gereken 100 % birincil konsol idasyon değeri ise Schultze ( 1980 ) ve Horn < 1983 ) taraf ından Önerilen zaman - ters hız yöntemi ile bulunmuştur. Bu yöntemde zaman ile oturma hızının tersi arasındaki doğrusal ilişkiden yararlanı lmaktadır. Carrillo ' nun bileşik konsol idasyon durumu için önerdiği ifadelerin geçerliliğini deneysel olarak irdelemek için deneylerden bulunan ortalama konsolidasyon yüzdeleri teorik değerlerle karşı laştırı lmıştır. Sonuçta bu iki değerin birbirlerine yakın olduğu ve farkın % 15' i geçmediği görülmüştür. Teorik olarak bulunan ortalama konsolidasyon yüzdesi bütün deneylerde deneysel sonuçlardan daha büyük olmuştur. Birincil konso idasyona karşılık gelen ve zaman - ters hız yöntemi ile bulunan oturmalar log t metodu ile bulunanlarla karşı laştırı lmış, ve bu iki yöntemin birbirine çok yakın sonuçlar verdiği gözlenmiştir. 0te yandan, konsolidasyon parametrelerinin normal yük, ve numunenin yönlenmesi ile değişimi de araştırılmıştır. -vıı-Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.01.01, Anahtar Kelimeler Ödometre deneyi, kum dren, radyal konsol idasyon, zaman - ters hız metodu, ikincil konsol idasyon, permeabi lite. -vııı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY ON RADIAL CONSOLIDATION OF A CLAY CHEIKHOUNI Alaeldin M.S in Civil Engineering Supervisors : Prof. Dr. Yener ÖZKAN and Assoc. Prof. Dr. Orhan EROL April 1991, 118 Pages In this study, the radial consolidation of remolded Çukurova clay has been investigated by laboratory oedometer tests using central drain models. The samples have been consolidated under 25 kpa. in the 10.5 cm diameter molds for certain periods of time C. 1 / 2, 2 / 3, 1.0, 2.0, 3.0 and 3.5 months ) and three different types of oedometer tests ( A, B, C ) were performed on specimens taken from these molds, in which vertical, radial and combined drainage were al lowed. To find, theoretically, the average degree of consolidation for combined drainage case, the expression suggested by Carrillo ( 1942 ) was used after determining -iii-the 100 % primary settlement by using time - reciprocal velocity method which was suggested by Schultze ( 1980 ) and Horn ( 1983 ). The theoretical average degree of consolidation compared with the experimentally found results to check the validity of Carrillo 's suggested expression for combined drainage case and they found to be in agreement with each other, the difference between them being not greater than 15 %, the theoretical results being greater in all cases. Settlement due to primary consolidation which was determined by time- reciprocal velocity method, was compared with the conventional log t method for all types of tests, and they are found to be in good agreement and very close to each other. Variation of consolidation parameters with normal stress, and orientation of the specimens were investigated. -iv-Science Code : 624.01.01. Key words : Oedometer tests, sand drain, consolidation, time - reciprocal velocity method, compressibility, secondary compression, perraeabilty