Stratejik dış kaynaklardan yararlanma uygulamasının işletme performansına etkisi ve bir araştırma
The Effects of strategic outsourcing on firm performance
  1. Tez No: 146336
  2. Yazar: UFUK BERAN GELGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu günün küresel rekabetlilik koşullan işletmeleri rekabet yeteneklerini nasıl geliştirmeleri yönünde düşünmeye zorlamaktadır. Pazarda yer edinmek için yaşanan rekabet, beceri ve yetenekleri elde etme yarışına dönmektedir. Bu nedenle işletmeler ana yeteneklerine odaklanmak için hızla dış kaynak kullanım uygulamalarına yönelmekte, diğer tüm aktiviteleriniyse dış kaynaklara devrederek rekabet yeteneklerini geliştirmektedirler. Dış kaynak kullanım potansiyeli ikincil aktivitelerden kritik aktivitelere doğru kaymaktadır ve firmalar için stratejik bir boyut kazanmaktadır. Dış kaynak kullanımı, maliyetleri azaltmak, işletmenin ana yeteneklerine odaklanmasını sağlamak, riski paylaşmak, kaliteyi geliştirmek v.s. ile işletmenin performansını arttırmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple bu tezin konusu; stratejik dış kaynak kullanımının işletme performansına etkisidir. Tez altı aşamadan meydana gelmektedir. İlk kısımda, konuya genel bir giriş yapılmaya çalışılmıştır. İkinci kısım, stratejik dış kaynak kullanımı ile ilgili temel kavramların açıklanılmaya çalışıldığı bölümdür. Bu stratejinin uygulama nedenleri ve performans etkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; uygun bir dış kaynak kullanım yapısının oluşturulması açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; işletme performansı ölçümü ve değerlendirilmesi açıklanmıştır. Beşinci kısımda; bu uygulamaya yönelen 41 firma üzerinde uygulanan bir araştırma sunulmuştur. Stratejik karar alabilen 97 çalışanın katıldığı araştırmayla veriler toplanmıştır. Toplanan verilerle regresyon analizi yapılmış ve bulgular yorumlanmıştır. Son kısımda ise; elde edilen bulguların ışığında sonuçlar çıkarılarak yorumlanmış ve uygulama hakkında değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's global competition is forcing companies to consider how they can increase their competitiveness. Competition has become as much a race to acquire skills and competencies for market position. For this reason companies are increasingly turning to outsourcing to concentrate on their core competencies and outsource other activities in an attempt to enhance their competitiveness. The potential for outsourcing has moved from peripheral activities to critical activities. Therefore outsourcing decisions are taken within a throughly strategic perspective. Outsourcing allows companies to improve their performance by reducing costs, improving company to focus on core competencies, sharing risks, improving quality etc. In this connection, the subject of the thesis is to investigate strategic outsourcing and its effects on firm performance. The research consists of six sections. In the first section; the outsourcing has been introduced. In the second section general concepts, incentive factors to outsource and effects of these factors on firm performance have been defined. In the following section; outsourcing decision framework is presented. The forth section is about firm performance measurement and evaluation. In the fifth section; presents an empirical research on 4 1 firms which outsource their activities. 97 employee who can make strategic decision have participated in the research and data has been collected. Regression analysis has been conducted, and findings have been discussed in this section. The last section concluded the thesis.