Ermeni terör örgütleri ve bu örgütlerin bağlantılı olduğu diğer örgütler
Armenian terror organizations and their relations with the other organizations
  1. Tez No: 146337
  2. Yazar: MURAT TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
IV ÖZET M.Ö. 6. yy 'da Kafkasya'da değişik kavimlerin karışımı ile ortaya çıkan Ermeniler daha sonraki dönemlerde birkaç yüzyıl hariç başka milletlerin egemenliği altında yaşamışlardır. Sürekli olarak tebaası oldukları milletlere ihanet etmeleri nedeniyle bir çok kez tehcir edilmişler ve dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır. Ermenilere Osmanlı İmparatorluğu tarafından bir çok haklar verilmesine rağmen İmparatorluk güçsüz düşünce daha önceden diğer milletlere yaptıkları gibi ihanet etmekten geri durmamışlardır. Birinci Dünya Savaşı esnasında özellikle Rusların desteğiyle Türk köylerine saldırmışlar haraç.yağma ve masum insanları öldürmeye başlamışlardır.Bu yüzden dolayı Osmanlı İmparatorluğu kendini ve halkını korumak adına sorun çıkaran Ermenilerin tehcir edilmesine karar vermiştir.Bu zorunlu göç (Tehcir) esnasında eşkıya saldırıları, hastalık v.s gibi nedenlerden ölümler olmasına rağmen bu rakam Ermenilerin iddia ettiği gibi 1.5 milyonu aşan ve devlet eliyle yapılmış bir soykırım olmamıştır. Batılı devletlerin Türkleri güçsüz düşürme planlarının sonucu olarak; Ermenilere verdikleri destekle önce ' Ermeni Soykırım ' iddiaları gündeme gelmiştir.Bundan sonra ise kurulan Ermeni terör örgütleri intikam almak adına eylemler başlatmışlardır.Asıl amaç intikam almak olmamış maksat her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devletini güçsüz düşürmek olmuştur. 1921 'den itibaren Ermeni Terör Örgütleri Türk Diplomatı avına çıkmışlar 1921-1984 dönemleri arasında 110 eylem gerçekleştirmişler. Bu eylemlerde 28 Türk 34 yabancı uyruklu insanı katletmişler,300 civarında insanında da yaralanmasına sebebiyet vermişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti bu eylemler ile önce legal daha sonra ise illegal bir şekilde mücadele etmiş ve kısmen de başarılı olmuştur.Ancak garip olan Avrupa'da bir çok mahkemede Ermenilerin yargılanmaları esnasındakendilerine Türk tarafının avukatlarının terörist elemesine müsaade edilmemiş ve hiç birisi bir veya iki yıldan fazla hapis yatmamışlardır, bu yüzden illegal olarak örtülü operasyonlar başlamış ve bunda başarılı olunmuştur. Orly Havaalanında Türk bürosunun önünde Ermeniler tarafından konulan bombanın patlaması sonucu bir çok Avrupa vatandaşı da ölünce Ermeniler verilen destek de azalmıştır.Bu ve diğer sebeplerden Ermeni Terör örgütleri 1984 yılından sonra yer altına çekilmişler ve hiçbir eylem yapmamışlardır. Aynı tarihlerde Türk Devletinin uğraşması gereken yeni bir bölücü terör örgütü Türkiye'de kanlı eylemler yapmaya başlamıştır. PKK terör örgütü Eruh ve Şemdinli baskınları ile adını duyurmaya başlamış ses getirici kanlı eylemlere girişmiştir. Türkiye artık PKK terör örgütüne karşı mücadele edecektir. Tabi araştırıldığında görülmüştür ki Türkiye'ye karşı kanlı eylemlere girişmiş bütün terör örgütlerinin birbirleri ile ilginç bağlantıları bulunmaktır. Türkiye gerek Ermeni terör eylemlerinde gerekse PKK ve diğer bölücü terör örgütlerine karşı uluslararası platformda gerekli desteği bulamamış ve büyük batılı devletlere güvenmemesi gerektiğini işlerini kendi halletmesi zorunluluğunu acı şekilde öğrenmiştir
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Armenians that came out by various clans mixture in Caucasia, they lived under other nations hegomania except following one or two centuries. They always betrayed the nations which are ruled them so that they are always emigrated all over the world. Although they had given severeal rights by Otoman Empire when the Empire lost its strength as they did the other nations they betrayed again. During the First World War especially by the russian support, they attacked the Turkish villages and began to kill the innocent people. Therefore The Ottoman Empire decided to make Armenians which caused problems emmigrate for protecting itself and Turkish Nation. During this compulsory emmigration although Armenians are attacked by the thieves and died due to illness the number of death is not like above 1.5 million that Armenians issued and there hadn't occured any genocide by the hands of government. As a result of the plans of western countries, those aimed to make Otoman Empire lose strength, with their supports to Armenians, 'so-called Armenian Genocide' had began to take place. Then Armenian terrorist organizations those are founded for taking revenge had began to their activities.Actual target had never been taking revenge it was always to make the Turkish Republic powerless By 1921 Armenian Terror Organizations started their hunting Turkish diplomat and between 1921-1984 They operated 110 acts. In this acts 28 Turkish citizens and 34 foreing countries' citizens were killed. Over 300 people were also wounded as whele. Turkish Republic fought against these activities first in legal ways then in illegal ways and were partly succesful. During Armenians judging, whovıı arrested for the illegal actions against Turkey, in several European Courts Turkish advocates were not allowed to call them as terrorists and none of them punished to sentenced more then one or two years interestingly. The illegal operations started because of this reason and were been succesful. After a bomb that was placed by Armenians blasted next to turkish bureau in Orly Airport,the supports to Armenians decreased.Because of this and the other reasons Armenian Terror Organizations never have acted after 1 984. At the same times another seperatist teror organization that Turkish Goverment had to be busy.started their bloody activities.PKK terror organization began to be knowm by Eruh and Şemdinli sudden attacks and attempted some bloody actions. Turkey would fight against PKK terror organization anymore.According to researches it was seen that the all terror organizations, those which attemped some bloody acts against Turkey, had some strange contacts with each other. Turkey never found any supports in the international platforms regarding both Armenia and PKK terror acts and the other seperatist terrorist organizations. Because of that Turkey learned dramatically that It has to solve its problems by itself and never depend on big western countries.