Dinar yöresi ve ağızları (İnceleme-metin-sözlük)
Dinar environs and dialects (Examine-text-dictionary)
  1. Tez No: 146456
  2. Yazar: ŞADİYE KAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız derleme ve inceleme olmak üzere iki araştırma tekniğiyle meydana geldi. Önce konumuz olan bölgede dolaşarak incelememize materyal teşkil edecek olan metinleri kasete aldık. Bunu yaparken araştırma bölgemizin bu konudaki özelliklerini verebilecek 7 ayrı yerleşim yerine giderek 13 şahısla görüştük. İkinci aşamada kasete aldığımız metinleri yazıya döktük. Bunu yaparken Türk Dil Kurumu'nun“Ağız Araştırmaları Transkripsiyon Sistemi”ni kullandık. İncelememiz, ses bilgisi ve şekil bilgisi olmak üzere iki bölümdür. Her iki bölümde de bölge ağzının özellikleri tespit edilip yazı dili ile farklılıkları ortaya kondu. Sonuç başlığı ile yaptığımız tespitleri maddeler halinde verdik. Bölgeye özgü ve söyleyiş farkından dolayı anlaşılması güç olan kelimeler için küçük bir sözlük yaptık.
Özet (Çeviri)
Our work become with two search technique which are collection examination. First we went around the subject area and recorded the text and these materials become our examine format this work. We went 7 different settlements that give our specific research subject and we interviewed with 13 person. In the second rank we wrote to cossets record texts up. We used Turkish Language Institution's“Dialect Research Transcription System”in our work. Our examine become in two parts; sound knowledge and from knowledge. In both parts we established the dialect specialities forward write it up. Our result headline we gave our proving with paragraphs. We put in order a small dictionary for incomprehensible and specific pronunciation word.