PC tabanlı kablosuz EKG biyotelemetri sistemi tasarımı ve yapımı
PC based wireless ECG biotelemetry system design and manufacture
  1. Tez No: 180308
  2. Yazar: ERSAN KABALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BURUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kalp hastalıklarının teşhisinde EKG ölçümleri önemli bir yere sahiptir. EKGsinyalleri kalbin elektriksel faaliyeti sonucu oluşan ve deri yüzeyindenelektrotlarla ölçülebilen biyopotansiyel sinyalleridir. Bu sinyallerenstrümantasyon yükselteçleri ile güçlendirilerek işlenebilir sinyalleredönüştürülür. Gerçekleştirilen bu çalışmada vücut yüzeyinden elektrotlarlaalınan biyopotansiyel sinyallerinin yükseltilmesi ve EKG sinyalinin filtrelenmesiadımları uygulanmıştır. Elde edilen EKG sinyallerinin sayısal iletim teknikleriile kablosuz olarak iletilebilmesi için mikroişlemci kontrolüyle dijitaledönüştürülmesi ve seri kodlanması işlemleri yapılmıştır. EKG sinyalleri UARTveri iletim tekniği kullanılarak endüstriyel, bilimsel ve tıbbi iletim bandı olanISM bandında 434 MHz frekansta iletilmiştir. Bu çalışmada veri iletim hızı9600 bps'dir. Mikroişlemci kontrollü bir alıcı devre ile iletim ortamından alınanEKG sinyalleri demodüle edilerek sayısal sinyal tekrar analog sinyaledönüştürülmüştür. Analog EKG sinyalleri görüntüleme ve kayıt birimlerindegörüntülenerek teşhis amaçlı olarak kullanılabilir. Ölçüm sonuçları üzerindeQRS ve diğer aralıklar belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ECG measurements have an important point to specify the heart diseases. ECGsignals are generated by the heart?s electrical actions and can be detected usingelectrodes over skin. These biological signals are amplified by usinginstrumentation amplifiers and can be processed with analog or digital signalprocessing techniques. The design and applications mentioned in this thesiscovers how to detect biopotential signals by using skin surface electrodes and tofilter ECG signals from noise signals. To transmit the obtained ECG signals byusing digital communication techniques, microprocessor controlled digitalconversion and serial data coding steps are also applied. The ECG signals werecoded for UART communication and transmitted at 434 MHz frequency forindustrial, scientific and medical (ISM) band. The transmitted data rate in thisapplication is 9600 bps. Transmitted ECG signals are remotely received by atransceiver module and digital signal converted to analog signal afterdemodulating steps. The analog ECG signals may be used to diagnose inviewing and recording units. QRS and other intervals of ECG signal may bedetermined on the results of telemetry system