Küreselleşme-ulus devlet geriliminde Türkiye: 1980 sonrası Türkiye'nin yeni dünya düzenine eklemlenme süreci
Turkey under the tension of glabalisation-nation state: The integration of Turkey to the new world order after 1980
  1. Tez No: 146475
  2. Yazar: GÜLÇİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşme son otuz yıldır tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bu süreç,kapitalizmin 1974-1 975 'lerde içine girdiği yapısal krizi aşma çabasının sonucudur. Ancak bu süreçten“Kuzey”ve“Güney”farklı etkilenmektedir. Küreselleşme ile sermaye sınırsız dolaşım imkanını bulurken kapitalist ekonomik sistem yeniden yapılandırılmaktadır. Az gelişmiş ülkeler ise sürecin mağduru durumundadırlar. Küreselleşme ideolojisi, pek çok karşıt söylemi dillendirmektedir. Bunlardan biri, bir taraftan yerelin öneminin arttığı diğer yandan sınırların aşınarak, ulus devletlerin tarihi işlevini sonlandırdığıdır. Oysa bu gün geçerli olan, uluslar arası kurumların aktif işleyişine karşın ulus-devletlerin hala belirli işlevlerini koruduğudur. Ulus-devlet aşınmıştır ancak bu, onun ortadan kalkacağını değil yemden tanımlanması gerektiğine işaret etmektedir. Tüm bu çerçevede,! 980 sonrasında, ÎMF ve Dünya Bankası tarafından önerilen“Yapısal Uyum Ve İstikrar Programlan”ile Türkiye küreselleşme ile eklemlenme sürecine girmiş ve ulusal kalkınmacı politikaları terk ederek, İhracat Öncülüğünde Büyüme yada Dışa Dönük model olarak tanımlanan ekonomik yapılanmalara yönlendirilmiştir. Bu durum, devletin yemden biçimlendirilmesini gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization has been taking the control of the world for thirty years. It is an attempt to tackle with the constructional crisis of capitalizm that faced in the years, 1974-1975. But the Nortern and the southern parts of the world have been affected differently. The more globalization is dominating the more the capital finds opportunities to widespread. So the capitalist economical system is being reconstructed. On the other hand, under developed countries become the victims of this process. The ideology of globalization uses several opposite ideas. On one hand, this new system urges the local values to become important but on the other hand, It tries to to destroy the whole boundries between the countries and make the nation-states disappear from the world. However, nation-states are still practisisng their functions fully although international institutions constutions are becoming very active around the world. Despite the fact that the typical nation-states are out of date now, It does not mean that they will diappear compietly. They only need to be identified again. Since the early '80s with the Constructional Harmony and Stability Programs recommended by IMF and the World Bank, Turkey has become the part of the globalization and as a result of this, It has left the nation-based developing model and it was manipulated to take the way of exporting priority developing program or extraverted economical models. All these happenings urge the country to be reshaped.