Örgütsel iletişimin kalitesi ve hizmetkâr liderlik anlayışı arasındaki ilişki üzerine Kayseri ilinde bir araştırma
On the relationship between quality of organizational communication and servant leadership understanding in Kayseri
  1. Tez No: 502410
  2. Yazar: YUSUF AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK ÖZÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Örgütsel iletişim, bir örgütte veya kurumda yöneticilerin ve çalışanların kurum içerisinde birbirlerine mesajlarını aktarmak için belirli kanallar vasıtasıyla yapılan ve geri dönütü olan iletişimdir. Örgütsel iletişim bir noktada örgütteki yöneticinin veya liderin yaptığı ve örgüte kattığı her şeydir. Bu çalışmanın temel amaçlarından biri de örgütte çalışanların liderlerin iletişiminden ne kadar memnun ve liderlerin de iletişim yönünden ne kadar yetkin oldukları bağlamında, kaliteli bir iletişim için neler yapılması gerektiğine işaret etmektir. Liderler, toplumlarda insanlara yön veren, örgütleri peşinden sürükleyen çeşitli meziyetlere sahip insanlardır. Liderlikle ilgili karizmatik, vizyoner, stratejik, dönüşümcü, etkileşimci, hizmetkâr liderlik gibi çok farklı yaklaşımlara rastlanabilir. Bu çalışmada temel olarak hizmetkâr liderlik ele alınmaktadır. Hizmetkâr liderlik, insani vasıfların eksikliğinin genel olarak hissedildiği bir çağda 1970'lerden sonra Greenleaf tarafından ortaya konulan bir liderlik yaklaşımıdır. Bu liderlik yaklaşımı her ne kadar Batı toplumlarında ortaya çıkmışsa da hizmetkar liderliğin temel özelliklerinden olan; şefkatli olabilme, başkalarına güvenebilme, alçakgönüllülük duygularına sahip olma, geleceği görebilme, empati kurabilme, fedakar davranma, başkalarını yönlendirebilme, başkalarına karşı sevgi sahibi olabilme ve kendisinden ziyade başkalarına hizmet edebilme gibi nitelikler üzerinde yaşadığımız toprakların kültürünün de bir gereğidir. Bu tezde çalışanların yöneticilerinde gördüğü hizmetkâr liderlik özelliklerinin yoğunluğu ve örgütteki iletişimin kalitesi arasındaki ilişki irdelenmektedir. Kaliteli iletişimin çeşitli şekillerde anlaşılması mümkündür. Bu çalışmada memnuniyet ve yetkinlik iletişim kalitesinin boyutları olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda faktör yükleri ortalamasının hizmetkâr liderlik için 5,00 üzerinden 3,751; iletişimde memnuniyet boyutu için 3,972, iletişimde yetkinlik boyutu içinse 3,913 olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda hem hizmetkâr liderlik davranışları ve örgütsel iletişimde memnuniyet arasında hem de hizmetkâr liderlik davranışları ve örgütsel iletişimde yetkinlik arasında pozitif yönde oldukça güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da temel olarak yöneticilerin iletişimde etkinlik ve mesajlarının ulaşması açısından göz önüne almaları gereken önemli bir duruma işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational communication is a form of communication in which managers and employees convey their messages through certain channels in order to get feedbacks. Organizational communication covers everything that a leader in an organization has done and contributed to it anyhow. A key objective of this study is to point out what to do for quality communication, in terms of how satisfied employees are with the communication of their leaders in the organization and how competent the leaders are in communication. Leaders are people who have a variety of virtues that are functional in guiding their followers in their society, or in their organizations. There are many different approaches to leadership such as charismatic, visionary, strategic, transformational, interactive, and servant leadership. Serving leadership is the mainly focus of this study. Servant leadership is a leadership approach set forth by Greenleaf in the 1970s at an age when the lack of human qualities was strongly felt. Although it is a leadership approach, emerged in Western societies, the main characteristics of servant leadership such as to be compassionate, trusting others, modesty, empathizing, self-sacrificing, leading others, having love for others, and serving others are essentials of the culture of the land we live on. We will try to examine the servant leadership with these qualities and the contributions of some scientists to the servant leadership. In this thesis, the relationship between the intensity of servant leadership qualities and the quality of communication in the organization is examined. Quality of communication can be associated with various aspects. In this study, satisfaction and competence are acknowledged as the constituting dimensions of the communication quality. The average of factor loadings has been found as 3.751 for servant leadership, 3,972 for satisfaction dimension in communication and 3,913 for competence dimension in communication out of five. As a result of the study, it has been found that there is a strong relationship both between servant leadership behaviors and satisfaction in organizational communication and between servant leadership behaviors and competence in organizational communication. This basically points to an important situation that managers need to consider in terms of the effectiveness of their communication and the delivery of their messages.