Kamu ihale sisteminde idari, mali ve cezai sorumluluk ve Sayıştay yargısının konumu
Administrative, financial and criminal liability in the public procurement system and the position of the Court of Accounts judiciary
  1. Tez No: 882963
  2. Yazar: ALPER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN HEPAKSAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Kamu ihale sistemi, kamu kurum ve kuruluşlarının kamu hizmeti görevini yerine getirebilmek adına gerçekleştirdikleri mal alımı, hizmet alımı, yapım işi, satım, kira, trampa gibi işlemlere uygulanan kanuni ve idari düzenin tamamını ifade etmektedir. Kamu ihale sisteminde, idare adına kamu ihalesi düzenleyen ve yürüten kamu görevlileri, ihaleye katılan adaylar, istekliler, yükleniciler ve ihaleyle bağlantısı olan üçüncü kişiler yer almaktadır. Kamu ihalelerinde yer alan bu kişilerin ihale sürecindeki konumlarına göre idari, mali ve cezai sorumlulukları doğabilmektedir. Bu sorumluluklar kapsamında Sayıştay yargısı, kamu görevlilerinin kamu zararından doğan mali sorumluluklarını kesin hükme bağlamaktadır. Kamu ihale sisteminde kamu zararlarının yargısal tespiti Sayıştay yargısı yanında adli ve idari yargı organları tarafından da yapılmaktadır. Sayıştay yargısı ile adli ve idari yargı organlarının kamu zararına ilişkin vermiş olduğu kararlar uyuşmazlık içinde bulunabilmektedir. Bu kapsamda Türk hukuk sistemi ve kamu mali yönetimi bakımından bu uyuşmazlıkların nasıl çözüleceği büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı kamu ihale sisteminde ortaya çıkan idari, mali ve cezai sorumlulukları ayrıntılı incelemek ve bu sorumlulukların tespiti sürecinde Sayıştay yargısının konumunu ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The public procurement system refers to the entirety of legal and administrative regulations applied to the procurement of goods, services, construction works, sales, leases, and barter transactions conducted by public institutions and organizations to fulfil their public service duties. The public procurement system includes public officials who organize and conduct public procurements on behalf of the administration and candidates, bidders, contractors, and third parties involved in the procurement process. Depending on their positions in the procurement process, these individuals may incur administrative, financial, and criminal responsibilities. Within the scope of these responsibilities, the Court of Accounts definitively determines the financial responsibilities of public officials arising from public losses. In the public procurement system, the judicial determination of public losses is carried out not only by the Court of Accounts but also by judicial and administrative courts. Discrepancies can arise between the decisions made by the Court of Accounts and those of the judicial and administrative courts regarding public losses. In this context, resolving these discrepancies is of great importance for the Turkish legal system and public financial management. The aim of this study is to examine in detail the administrative, financial, and criminal responsibilities arising in the public procurement system and to address the position of the Court of Accounts in the process of determining these responsibilities.