Yönetişimde halkla ilişkilerin yeri ve kullandığı teknikler
The role and the techniues of public relations in governance
- Tez No: 146636
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
oz Siyasal, ekonomik ve yönetsel alanlar başta olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkan yönetişim eyleminin anlam evrenini belirleyerek halkla ilişkilerle ne ölçüde işbirliği içinde olduklarını, ne ölçüde birbirleriyle ilişkilendirildiğini irdelemek çalışmamızın temel amacım oluşturmaktadır. Bu bağlamda, yönetişim eylemi ve bu eylemin çok sık karıştırıldığı yönetim eyleminin anlamsal sınırlarını çizerek, bu sınırlar içinde halkla ilişkilerin nasıl konumlandırıldığını, hangi yöntem, yordam ve araçların etkili biçimde kullanıldığım saptamaya çalıştık. Ayrıca bu çalışmada özellikle yönetişim kavramının giderek işlevsellik kazanmasıyla birlikte, halkla ilişkilere yeni bir işlev mi yüklendiği sorusuna yanıt arayarak, amaç ve görev tanımında ne gibi değişikliklerin olduğunu sorgulamaktı bir diğer amacımız. Yönetişimin temel ilkeleri arasında sayılan demokrasi ve katılımcılık ilkelerini de ele alarak iletişimin demokratikleştirilmesi ve iletişimde katılımcılık süreçlerinin nasıl bir yapıyla gerçekleştirildiğini belirlemeye çalıştık. Çalışmanın bütününde aktardığımız kuramsal bilgileri, yaptığımız bir sormacayla (anketle) bütünleştirdik. Böylesi bir sormacayı gerçekleştirme nedenimiz, bir taraftan yönetişimin çağrıştırdığı olguları belirleyebilmek diğer taraftan da yönetim sürecinde yer alan yöneticiler ve çalışanlar tarafından çok taraflı yönetim anlayışının ne ölçüde bilindiğini ve uygulandığım bulgulamaktı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to determine the meaning of governance process firstly on political, economic and governing areas and to find out the relation between the public relations and how they are related to each other. Addition to this, we tried to determine the difference between the governance process and governing according to their meaning and we tried to underline how the public relations is and positioned and what kind of method, materials are used in this determination. Besides, in this work we have another aim as the governance concept is particularly becoming more functional and by becoming more functional it is mthought that public relations has another aim and task. We tried to specify the democratization of communication and the process of participating in communication by basic principles of governance such as democracy and participation. We mingled the theoritical knowledge with the questionannaire we have given. We did this because on one side we wanted to find out the fact which the governance recalls and on the other side we wanted to learn the different types of governing known or practised by the governors and workers in the governing process. IV