Öğrenme stratejileri ve teknikleri bağlamında yabancı dil olarak Almanca ve Türkçe öğretim süreçlerine karşılaştırmalı bir bakış
A comparative analysis of the teaching prosesses of teaching German and Turkish as a foreign language in terms of learning strategies and technics
  1. Tez No: 146637
  2. Yazar: EMEL SİLAHSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil öğreniminin dana etkin kılınması için hangi öğrenme strateji ve tekniklerinin bilinmesi / uygulanması gerektiği ve yabancı dil olarak Almanca ve Türkçe ders kitaplarının bu strateji ve tekniklere uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Söz konusu ders kitapları incelenmeden önce, öğrenme strateji ve tekniklerinin nasıl ortaya çıktığı ve yabancı dil öğretiminde neden önemli olduğu konularının açıklığa kavuşturulabilmesi amacıyla şu sorulara yanıt aranmıştır:. Günümüzde yabancı dil öğrenmeye duyulan gereksinimi artıran etkenler nelerdir?. Yabancı dil öğreniminin istenilen düzeyde gerçekleşmesi için hangi ilkeler göz önünde bulundurulmalıdır?. Yeni eğitim-öğretim anlayışındaki öğrenci odaklık kavramı, yabancı dil öğretim yöntem ve yaklaşımlarını nasıl etkilemiştir?. Öğrenme strateji ve teknikleri nelerdir, nasıl ortaya çıkmıştır? Bu soruların yanıtlan ışığında yabancı dil öğrenme strateji ve tekniklerinin hem öğretmenler, hem de öğrenciler tarafından bilinmesi gerektiği; ayrıca yabancı dil öğretiminde kullanılan ders kitaplarının da bu strateji ve tekniklere yönelik etkinlikleri içermesi gerektiği ortaya konulmuştur. Çalışma içerisinde incelenen“Moment Mal”adlı Almanca ders kitabının, yabancı dil öğrenme stratejileri ve teknikleri göz önünde bulundurularak hazırlandığı; ancak“Türkçe Öğrenelim”adlı ders kitabında bu strateji ve tekniklere yeterince yer verilmediği saptanmıştır. Bu saptamalar ışığında, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılmak üzere, öğrenme strateji ve teknikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan birkaç örnek etkinlik sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at identifying the learning strategies and techniques needed to make language learning more effective and whether coursebooks of German as a foreign language and Turkish as a foreign language have been written in compliance with these strategies and techniques. Before these coursebooks are analysed, following questions are tried to be answered with the aim of identifying how language learning strategies aroused and why they are of importance in foreign language teaching:. What are the factors that are increasing the motivation in learning a foreign language recently?. Which principles should be taken into consideration in the establishment of an effective language learning?. How has the“learner-centred teaching”term in the modern teaching field affected language teaching methods and technigues.. What are the learning strategies and techniques and how have they emerged? It has been ascertaired in this study that both teachers and learners should know the foreigne language learning strategies and techniques and the foreign language teaching coursebooks should include activities designed in accondance with these strategies and techniques. It was also found out that the coursebook in German, named“Moment Mai”, was designed in the light of language learning strategies and techniques, where as in the coursebook“Türkçe Öğrenelim”the strategies and techniques were not employed adequately. In the light of these ascertations, some activity samples employing the learning strategies and techniques are presented in order to be used in teaching Turkish as a foreign language. ill