Küreselleşme, yönetişim ve Türk kamu yönetiminde halkla ilişkilerin dönüşümü
Globalization, governance, and the transformation of public relations in public administration
  1. Tez No: 565312
  2. Yazar: CANAN TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme süreci diğer pek çok alanda olduğu gibi kamu yönetiminde halkla ilişkiler anlayışında da bir yenilenmeye sebep olmuştur. Bu süreçte geleneksel kamu yönetimi anlayışı terk edilerek, yönetişim kavramı ön plana çıkmış, bu kavramın ilkeleri doğrultusunda da kamu kurumlarında halkla ilişkiler büyük önem kazanmıştır. Türkiye'nin bu değişim sürecine dahil olması ise küreselleşme süreci ile ön plana çıkan uluslararası kuruluşlardan biri olan Avrupa Birliği'ne uyum süreci ile olmuştur. Bu çalışma ile Avrupa Birliği'ne uyum süreci kapsamında kamu yönetiminde halkla ilişkilerin nasıl gelişim gösterdiği, tarihçesi, bu süreçte ortaya çıkan yeni kavramlar ele alınarak halkla ilişkilere katkı sunan yasal değişiklikler ve halkla ilişkiler uygulaması olarak ele alınabilecek kurumlar tespit edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde halkla ilişkiler, kamu yönetimi ve kamu yönetiminde halkla ilişkiler kavramsal olarak ele alınmış ve kamu yönetiminde halkla ilişkilerin tarihçesine yer verilmiştir. İkinci bölümde, küreselleşme süreci ve bu sürecin kamu yönetiminde halkla ilişkilerin gelişimindeki önemli kavramlardan yeni kamu yönetimi ve yönetişim kavramları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Avrupa Birliği'nin bu süreçteki yeri ve önemine değinilerek, Türkiye'de bu süreç kapsamında yapılmış olan yasal yenilikler ve kurulan kurumların tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of globalization has led to a renewal of public relations in public administration, as it did in many other domains. In this process, the traditional concept of public administration was abandoned whereas the concept of governance has come to the fore. In line with the principles of this concept, public relations have gained great importance in public institutions. Turkey's involvement in a process of transformation started with the process of integration into the European Union, which is one of the international organizations that stand out with its focus on the globalization process. This study aims to investigate how the field of public relations in public administration improved in the within the context of harmonization with the European Union, its history, the new concepts that emerged in this process, the legal changes that contributed to the field of public relations, and the institutions established as examples of public relations practices. The first part of this paper presents an overview of the concepts of public relations, public administration, public relations in public administration, and the history of public relations in public administration. In the second chapter, the globalization process and the concepts of new public administration and governance as important concepts in the development of public relations are discussed. The third and final chapter of this thesis study deals with how the understanding of public administration in Turkey was transformed and sheds light on how this transformation reflected on relevant Turkish institutions.