Butik otellerde yeni yönetim yaklaşımlarının etkileri ve etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A survey to determine the effects of contemp orary management approaches on the boutique hotels
- Tez No: 146650
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Turizm sektörü; potansiyeli itibariyle Türkiye'nin gelişmi açısından önemli bir sektör durumundadır. Büyük ölçüde birbirini takip eden ve tamamlayan hizmetlerin bileşiminden oluşan bütünleşik bir ürünün, turistlere sunulduğu turizm sektöründe, her bir hizmeti sunan alt sektör önemli olmakla birlikte, konaklama sekörü lokomotif rolü üstlenmiştir. Çünkü, konaklama sektörünün kapasitesi oranında, ülkeler ve bölgeler, turist ağırlayabilirler. Çalışmada, konaklama sektörünün, yükselen değeri durumunda bulunan ve özellikli misafirlere konaklama hizmeti sunan, butik otel işletmeleri ele alınmıştır. Günümüz işletmelerin yönetim tarzlarını etkileyen ve yönetim biliminde post modern (modern sonrası) yönetim yaklaşımları olarak anılan yeni yönetim yaklaşımları, çalışmanın odağında ele alınmıştır. Yeni yönetim yaklaşımlarının butik türü otel işletmelerinin yönetim tarzları üzerindeki olası etkisini belirlemek amacıyla saha çalışması yürütülmüş olup, geliştirilen araştırma modeli çerçevesinde birincil kaynaklardan veriler toplanmıştır. Araştırmanın hipotezleri, korelasyon analizi yardımıyla test edilmiştir. Araştırma sonucunda, yeni yönetim yaklaşımlarının butik otellerin yönetim tarzlarım belirli ölçüde etkilediği bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism industry with its huge potential has an important impact on Turkey's development A vast amount of services which are complimentary in nature, come together in order to provide an integrated product for the tourists. Although each sub sector with its unique characteristics has its contribution to the touristic product, the lodging industry has assumed the locomotive role in tourism. The reason for this is that a country can only serve as much tourist as its lodging capacity allows. This research is heavily concentrating on boutique type of hotels. The focus of this study are the new management approaches that effecting today's management styles and are been named as post modern management approaches. A field survey is been conducted and data is been collected in order to determine the impact of the new management approaches on the management styles of boutique hotels. The collected data is analyzed by using correlation analysis technique. As a result it can be said that new management approaches have been affecting boutique hotels' management styles at different areas of boutique hotel services. n