Antalya, Alanya, Manavgat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liseleri 1. sınıf öğrencilerinin Almanca karşılıklı iletişim becerilerinin Avrupa Konseyi genel dil kriterleri çerçevesinde değerlendirilmesi
An evaluation of German interactive communication skills of Antalya, Alanya, Manavgat Anatolian Tourism and Hotel Vocational High schools' 1st class students according to the Common European frame work for languages
- Tez No: 187759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri Çerçevesi'nin (AKODK)Almanca için bilgisayar odaklı hazırlanmış şekli olan Profile Deutsch'taki yapabilirimtanımlamaları (Kannbeschreibungen) temel alınarak, Antalya Bölgesi'nde üç AnadoluOtelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde 1. sınıf Almanca öğrenicilerine birer kendinideğerlendirme anketi hazırlanıp sunulmuştur. Anket Genel Çerçeve'ye göreöğrenicilerin A1-A2 seviyesinde Almanca karşılıklı iletişim alanında kendilerinideğerlendirmelerini amaçlamaktadır. Dolayısıyla bir yönden de öğrenicilerin kendibilgilerini değerlendirme alanında ne derece bilinçli oldukları sınanmıştır. Bu türbecerilerin sınıf içinde öğreniciye aktarılmasının da ancak öğrenici otonomisini herzaman ön planda tutan oluşturmacı yaklaşım ile mümkün olduğu savunulmaktadır.Ankette kullanılan A1 ve A2 ölçeği arasında özellikle Antalya ve Alanya'da bulunanAnadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.Fakat buna karşın, yüksek oranda kararsızlık belirtilmesi de öğrenicilerin henüz istenenotonom öğrenici anlayışına ulaşamamış olduklarını gösterir.Bu çalışmanın Türkiye'deki Anadolu Otelcilik ve Turizm Liseleri öğrenicilerininAlman dilini AKODK'ya göre A1-A2 seviyelerinde uygulama boyutunda ne derecekullanabildiklerinin saptanması ve yine bu öğrenicilerin, yabancı dil öğrenimsüreçlerinde kendi bilgilerinin değerlendirilmesinde ne derece bağımsızdavranabildiklerini saptayabilmek, bunlara öneriler sunmak açısından bir model teşkiletmesi amaçlanmaktadır.: Doç. Dr. Gülten GÜLERDanışmanı: 144Sayfa sayısıAnahtar Kelimeler : Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri Çerçevesi, Avrupa DilPortfolyosu, Oluşturmacılık, Oluşturmacılık ve Yabancı Dil Öğretimi, Profile Deutschiii
Özet (Çeviri)
In this research, a one-to-one assesment survey was carried out on first year studentsstudying German in tree Anatolian Tourism and Hotel Vocational High Schools inAntalya region. The survey?s aim was to investigate student?s own assessment of theirperformance of speech acts at A1-A2 levels as described in the CEF. Thus, it was testedthat how conscious students were in assessing their knowledge. It has been said thatthese kinds of skills can only be acquired by students in classroom by a contructivistapproach which always takes heed of students? autonomy. Important differences havebeen found, especially between Antalya and Alanya Tourism and Hotel High Schools,in A1-A2 scala which were used in the survey. However, the high level of indecisionshows that students have not acquired the desired understanding of autonomy.In this research, it has been aimed to determine how much students of AnatolianTourism and Hotel High School use German language in practise according to A1-A2scala of CEF and to find out how objective and independent students are in testing theirknowledge in the process of learning a foreign language and to be an example in termsof giving advice .Thesis adviser : Dr. Gülten GÜLER: 144Pages: The Common European Framework for Languages, The EuropeanKey WordsLanguage Portfolio, Constructivism, Constructivism and Foreign Language Teaching,The Profile Deutschiv