İnsan kaynakları yönetiminde sosyal sorumluluk uygulamaları ve kurumsal sosyal sorumluluk ile ilşkisi
Social responsibility application in human resource management and its relation to corporate social responsibility
- Tez No: 146668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz, Bu tez çalışmasında, insan kaynakları uygulamalarının sosyal sorumluluk açısından değerlendirilmesi ve insan kaynakları uygulamalarındaki sosyal sorumluluğun çalışanların işletmeleri hakkında algıladıkları kurumsal sosyal sorumluluk düzeyi ile ilişkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmış, bu doğrultuda bankacılık sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bankaların insan kaynakları uygulamalarının sosyal sorumluluk düzeyi ile kurumsal sosyal sorumluluk düzeyi arasında pozitif yönde kuvvetli anlamlı bir korelasyon (r=0,75) olduğu saptanmıştır. ABSTRACT This thesis aimed at evaluating the human resources applications from the point of social responsibility and exploring the relation between social responsibility in human resources applications and corporate social responsibility perceived by the employees. To this end, a research was conducted on the banking sector employees. According to the results, a significant positive strong correlation (0,75) was revealed between social responsibility level in human resources applications and corporate social responsibility level.
Özet (Çeviri)