Kurum kültürü ile insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının ilişkisi ve bir örnek olay çalışması
The relationship of organizational culture and the functions of human resources management and a case study
- Tez No: 146670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
öz Bu çalışmanın amacı insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ile kurum kültürü arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kurum kültürü tanımlanmış ve kurum kültürünü oluşturan ve sürekliliğini sağlayan faktörlere yer verilmiştir. Takiben kurum kültürü sınıflamaları ve Rob Goffe ve Gareth Jones tarafından geliştirilen kurum kültürü analizi yöntemi anlatılmış, kurum kültürü değişimi kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde insan kaynakları yönetim fonksiyonları ile kurum kültürü arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise kurum kültürü ile insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının ilişkisini açıklamaya yönelik örnek olay çalışmasına yer verilmiştir. Bu örnek olay çalışmasında, araştırma kapsamındaki kurumlarda sosyalleşme ve dayanışma seviyesi ölçülmek suretiyle“şebekeleşmiş, kâr amacı güden, bölümlenmiş ve topluluksal”türdeki kurum kültürü tiplerinden hangisinin etkin olduğunun değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca, aynı kurumlarda yürütülen insan kaynakları yönetimi fonksiyonları incelenmiş, kurum kültürü ile ilişkisi araştırılmıştır. Son olarak, araştırma sonuçlarından yola çıkarak, kurum kültürü değişiminde insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının nasıl bir rol üstlenebileceği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to put forward the relationship between human resource management functions and organizational culture. This thesis is composed of three chapters. In the first chapter, the organizational culture is defined and the factors that form and survive it are told. Then, the types of organizational culture and the methods which are found by Rob Goffe and Gareth Jones and the method of analizing organizational culture are told. Lastly the term of 'changing of organizational culture' is explained. In the second chapter, the relationship between the functions of human resource management and organizational culture is put forward. Third chapter is composed of a research aiming to describe the relationship between the organizational culture and the human resources management functions. In this research, first the sociability and solidarity levels in the studied organizations are assessed. Then the types of organizational culture such as“Networked, mercenary, fragmented and communal”has been evaluated to decide and choose the most effective one in the studied organizations. Furthermore, the existing human resource management functions of the organizations were also analyzed in order to offer new human resource strategies to be used in changing organizations. Finally, new offers have been made evaluating the results of the research about the ways of human resource management functions and how this will act in organizational cultural change. Ill