Sermaya piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek aldatıcı hareketler yapma(manipulasyon) suçları
Doing deceptive activities which may affect the value of capital market instruments(manipulation)
- Tez No: 146701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
“Sermaye Piyasası Araçlarının Değerini Etkileyebilecek Aldatıcı Hareketler Yapma (Manipülasyon)”suçlan, diğer borsa suçlan arasında, ülkemiz sermaye piyasasının gelişiminin önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Bu suç tipi, 2499 sayılı Türk Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47. maddesinin A bendinin 2 ve 3 nolu alt bentlerinde düzenlenmiştir. Bu suç tipi hakkında bugüne kadar ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır ve konu bir çok sorunu içermektedir. Bu nedenle konuyu doktora tez konusu olarak seçtik ve sözkonusu suçları“işleme ve bilgiye dayalı aldatıcı hareketler yapmak”başlıkları altında dört ana bölümde inceledik. Sonuç bölümünde ise sermaye piyasası araçlarına yönelik aldatıcı hareketler yapma suçlarına ilişkin değerlendirme ve önerilerimizi belirttik.
Özet (Çeviri)
“Doing Deceptive Activities Which May Affect the Value of Capital Market Instruments”(Manipulation) is, among other exchange crimes, one of the biggest obstacles before the development of capital market in our country. This type of crime is stipulated in the sub paragraph 2 and 3 of the paragraph A of article 47 of the Turkish Capital Marketing Law (Law No. 2499). This subject includes numerous problems and there has been no detailed study conducted upon this kind of crimes to the date. Thus, we chose the subject as the subject of our doctoral studies and we examined the above-mentioned crimes in four main parts under the titles of“the act of deceptive activities supported by operation and knowledge”. Finally, we indicated our suggestion and appreciation concerning the crimes in the act of doing deceptive activities directed to capital marketing instruments in the conclusion part. m