Türk Ceza Hukuku'nda bilişim suçları
Computer crimes in Turkish Penal Law
- Tez No: 146708
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu yüksek lisans teziyle, Türk Ceza Hukuku' nda yer alan bilişim suçlan incelenmiştir. Çalışmada, TCK'nın 525 a, b, c ve d; FSEK'nin 71., 72. ve 73.; EİK'nin de 16. ve 17. maddelerinde yer alan bilişim suçlarına ilişkin düzenlemelerin ayrıntılı olarak açıklaması esas alınmıştır. Bunların yanı sıra konunun iyi anlaşılabilmesi ve bilimsel bir incelemede olması gereken bütünlüğün sağlanabilmesi için bilişim suçlarıyla ilgili kavramlar, bilgisayarın ve bilişim suçlarının tarihçesi ve karşılaştırmalı hukukta yer alan bilişim suçlarına ilişkin düzenlemelere de yer verilmiştir. Bunların dışında çalışmada, TCK tasarısında yer alan bilişim suçları ile bilişim suçlarıyla mücadelede alınması gereken önlemler ve bunlara bağlı olarak bilişim suçları konusunda hem mevcut TCK'da hem de tasanda yapılması gereken düzenlemeler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this Master of Science Thesis, cyber crimes, which are stipulated in the Turkish Criminal Code (TPC) has been examined. In this study Articles 525 a, b, c and d of the Turkish Criminal Code and articles 71, 72 and 73 of the Act of Intellectual Property and Art Works and articles 16 and 17 of the Digital Signature Act has been taken as the basis for the detailed evaluation of the crimes stipulated in these articles. Along with these for a better understanding of the subject and to maintain the structure which is a necessary element in a scientific study, all concepts related with cyber crimes, the history of computer and cyber crimes and all those relevant legislative efforts in comparative law has also been examined. Other than these, in this study, all articles formulating cyber crimes and those measures which aim to prevent such crimes in the Draft Proposal of the Turkish Penal Code has been considered while trying to explain the present articles in the Turkish Criminal Code related with cyber crimes and also referring to those stipulations which are found necessary in the Draft Proposal of the Turkish Criminal Code. m