Bir finanslama yöntemi olarak menkul kıymetleştirme: İpoteğe dayalı menkul kıymetleştirme ve Türkiye uygulaması
Securitization as an alternative way of financing activity: Mortgage backed securitization and an application model for Turkey
- Tez No: 146731
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ülkemizde yıllar itibariyle gözlemlenen hızlı nüfus artışı, kültürel değişimler sonucu bölünen aileler, gelir düzeylerinin artması, ve yaşam standartlarının yükselmesi sonucunda konut piyasasında oluşan talep sürekli bir artış göstermektedir. Artan konut talebine karşın ülkemizde, fon fazlası olan kesimden fon ihtiyacı olan kesime kaynak aktaran ve uzun vadeli fonlara ihtiyaç duyan kurumsal yapıya sahip, gelişmiş bir konut finansman sistemi kurulamamıştır. Bu doğrultuda yürütülen çalışmanın amacı ise, Türkiye'de sağlıklı bir konut finansman sisteminin kurulup kurulmayacağının ve buna dayalı bir sermaye piyasası aracının oluşturulup oluşturulamayacağının incelenmesidir. Yürütülen bu çalışmada, ülkemiz koşullarına uygun ipotekli konut kredisi türü belirlenmiş ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleştirme kullanılarak hem sermaye piyasalarına yeni bir alternatif sunulmuş hem de konut piyasasının finansmanı için hangi koşullarda ne gibi sonuçların alınabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid growth of population over the years, divided families because of cultural changes and increase in quality of life, demand for housing in Turkey indicates a continuous increase. Despite the increasing demand for housing, an advanced home financing system for transferring resources from the excess funded areas to those who need house financing has not been established in our country yet. Objective of this work is studying possibilities of establishing a healthy house financing system in Turkey, and forming a capital market for this purpose. This paper defines suitable mortgage based house financing type, proposes a new mortgage based alternative to current capital markets and studies possible outcomes of different conditions in house financing. ru