Hisse senetleri İMKB'de işlem gören imalat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin finansal yapılarını etkileyen faktörler ve sektörle finansal yapı arasındaki ilişkiyi ölçmeye yönelik bir uygulama
The factors that affect the financial structure of manufacturing firms quoted at ISE and an application determining the relationship between the financial structure and sub-sectors of manufacturing industry
- Tez No: 146730
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmanın temel amacı işletmelerin fînansal yapılarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu çerçevede konu teorik ve ampirik olarak incelenmiştir. Teorik kısımda konu hakkında geçmişten günümüze kadar ortaya konulmuş olan sermaye yapısı teorileri açıklanmış ve araştırma ile ilgili olarak finans yazınında yapılmış olan çalışmalardan elde edilen sonuçlara da yer verilmiştir. Ampirik kısımda hisse senetleri İMKB'de işlem gören imalat sektöründeki şirketlerin 1995 - 2000 dönemine ilişkin fînansal tabloları kullanılmıştır. İlk önce imalat sektörünün alt sektörleri ve fînansal yapılan arasındaki ilişki tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Daha sonra söz konusu şirketler fînansal yapılarına göre kümeleme analizi ile kaldıraç gruplarına ayrıştırılmıştır. Bu kaldıraç gruplarına göre büyüklükle fînansal yapı arasındaki ilişki yine tek yönlü varyans analizi ve çoklu ayrışım analizi ile araştırılmıştır. Son olarak da bu kaldıraç gruplarına göre faaliyet kaldıracı ile fînansal yapı arasındaki ilişki hem tek yönlü varyans analizi ile hem de çoklu ayrışım analizi ile araştırılmıştır. Araştırma sonucunda fînansal yapıların altsektörlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Büyüklükle fînansal yapı arasında beklenen pozitif bir ilişki elde edilememiştir. Finansal yapı ile faaliyet kaldıracı arasında negatif bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that affect financial structure of the companies. In this framework; the subject was examined in both theoretical and an empirical dimension. In theoretical part; the capital structure theories from past till today were explaned, and the results obtained from the researches concerning the subject in finance literature were mentioned. In empirical part, firstly the relationship between the subsectors of the manufacturing sector and their financial structure has been analysed through one - way analysis of variance using data between the years 1995 - 2000 obtained from the financial statements of the companies in manufacturing sector which are quoted to the Istanbul Stock Exchange (ISE). Then the companies were decomposed into financial leverage groups according to financial structure by cluster analysis. According to these leverage groups, in