ESG skorlarının finanslama maliyetleri ile olan ilişkisi: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
The relationship between ESG scores and financing costs: An application on Stock Exchange İstanbul
  1. Tez No: 868357
  2. Yazar: EGEMEN BATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada işletmelerin ESG skorlarının öz sermeye, borç ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyetleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya konu olan işletmeler Türkiye borsasında işlem gören firmalar içerisinde ESG skoru hesaplanan firmalardan seçilmiştir. Panel formatında olan ve 2015-2022 yılları arasını kapsayan 44 firmanın verileriyle Stata programında regresyon analizi yöntemi kullanılarak tahminler gerçekleştirilmiştir. Tahmin için oluştulan 3 modelde bağımlı değişkenler“öz sermaye maliyeti, borç maliyeti ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti”; bağımsız değişken firmaların ESG skorları olarak belirlenmiştir. Modelde kontrol değişkenleri olarak her firma için şirket büyüklüğü, finansal kaldıraç oranı, firma riski (beta), işletmenin yer aldığı sektör modele dâhil edilmiştir.3 model için de tahmin sonuçlarına göre yüksek ESG skoruna (75-100) sahip firmaların, düşük (0-25) ESG skoruna sahip firmalara göre daha yüksek sermaye ve borç maliyetlerine sahip olduğu ortaya konmuştur. Kontrol değişkenleri olarak kullanılan değişkenlerde literatür ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the correlation between firms' Environmental, Social, and Governance (ESG) scores and their equity, debt, and weighted average cost of capital was analyzed. The firms included in the study were selected from those listed on the Turkish stock exchange, which have reported ESG scores. Using data from 44 companies ranging from 2015 to 2022 and formatted in a panel data structure, regression analyses were performed using the Stata software. In the three constructed models, the dependent variables were the cost of equity, the cost of debt, and the weighted average cost of capital, whereas the independent variable was identified as the firms' ESG scores. The model incorporated company size, financial leverage ratio, firm risk (beta), and industry sector as control variables for each firm. The findings from all three models indicated that firms with higher ESG scores (75-100) bear higher costs of equity and debt when compared to those with lower ESG scores (0-25). The outcomes pertaining to the control variables were in alignment with the existing literature.