Türkiye'de gelir vergisinin mali ekonomik ve sosyal fonksiyonları açısından analizi (1980 sonrası dönem)
Analysis of income tax in Turkey with respect to fiscal economic and social functions (After 1980 period)
  1. Tez No: 146737
  2. Yazar: SELÇUK İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
öz Bu çalışmada, modern vergi sistemlerinin en önemli unsuru olan gelir vergisinin Türkiye'deki uygulamaları, 1980 sonrası dönemle sınırlandırılarak verginin mali, ekonomik ve sosyal fonksiyonları açısından ele alınmıştır. İlk olarak genel hatlarıyla teorik boyutta yapılan açıklamaların ardından, ülkemizde 1980 sonrasında gelir vergisi uygulamaları ele alınmıştır. Daha sonra bu uygulamalar ışığında gelir vergisinin söz konusu fonksiyonları gerçekleştirip gerçekleştiremediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan analizlerde gelir vergisi her üç fonksiyon açısından ayrı ayrı ele alınmıştır. Sonuçlar gelir vergisi uygulamaları ve verginin yapısına ilişkin olarak ortaya konulduğu gibi, gelir vergisi dışında etkili olan faktörlere de değinilmiştir. ABSTRACT This study deals with the implementation of income tax system, one of the most important elements of the modem tax systems, in Turkey, with respect to financial, economic and social functions, confined to the post-1980 era. Having established the theoretical framework, the experience of income tax implementation in Turkey in the post-1980 period is considered. Then, it is analyzed that whether the goals of the income tax system with respect to the aforementioned functions have attained. In the analysis, the income tax implementation is examined for each of the three functions. The results are related to the implementation of income tax and the structure of income tax, as well as to the exogenous factors. m
Özet (Çeviri)