Depresif bozukluklarda anksiyete şiddetine göre sürekli öfkenin ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Anxiety severity on trait anger and anger expression styles in depressive disordes
- Tez No: 146795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, depresif bozukluk (DB) larda sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesini ve anksiyete şiddetinin bu değişkenlere olan etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. DB tanısı almış grup ve tam almamış grup arasında sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında farklılık olacağı ve anksiyete şiddetinin de bu değişkenlerle ilişkili bulunacağı ana hipotezleri öne sürülmüştür. Bu hipotezleri test etmek amacıyla, DB grubuna ve kontrol grubuna DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri ve Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular, DB grubunda anksiyete ile sürekli öfke arasında pozitif yönde ilişki olduğunu; ancak anksiyete ile öfke ifade tarzları arasında ilişki olmadığını göstermiştir. Kontrol grubunda ise anksiyete ile öfkenin içte tutulması arasında pozitif yönde ilişki saptanmıştır. Ayrıca DB grubundaki hastaların kontrol grubuna göre daha öfkeli oldukları ve öfkelerini daha fazla içte tuttukları görülmüştür. Bu sonuçlar, literatür bulgularıyla karşılaştırılarak tartışılmış ve bu tartışma ışığında, ileride yapılabilecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This controlled study examined trait anger and anger expression styles in depressed subjects and the effects of anxiety severity on anger and its expression. The main hypotheses were a) depressed subjects will show significant differences in terms of trait anger and anger expression styles from healthy controls b) anxiety severity will be related to these variables in both groups. Depressed subjects and healthy controls were assessed by Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders(SCID- I), Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Trait Anger Expression Styles. Results showed a positive correlation between trait anger and anxiety, but no correlation between anger expression styles and anxiety in the depressed group. In the control group, a positive correlation was found between anger suppression and anxiety. Depressed group reported higher levels of anger experience and anger suppression. The study results are compared to previous literature findings and suggestions are made for future research. m