Özel Tüketim Vergilerinin yapısı ve Türk Özel Tüketim Vergisi'nin Avrupa Birliği ile uyumlaştırılması
Structure of the Excise Taxes and harmonisation of the Turkish Excise Tax with the European Union
  1. Tez No: 146797
  2. Yazar: MUSTAFA SUSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
oz Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), genel tüketim vergileri ile birlikte uygulanabilen ancak onlardan farklı olarak yalnızca bazı mal gruplarına uygulanması nedeniyle bu adı alan toplu muamele vergisidir. ÖTV, dünyada Katma Değer Vergisi 'nden daha yaygın olarak uygulanmaktadır ve ondan daha eski bir geçmişe sahiptir. Avrupa Birliği ile yakın ilişkilerimiz ve Birliğe ülkemizin üyelik ihtimali karşısında dolaylı vergilerden olan ÖTV'nin Birlik müktesebatına uyumu ve üyelik durumunda bu uyumun avantaj ve maliyetleri ile alınabilecek tedbirler bu çalışmanın konusunu oluşturmakta, bu arada da ülkemizde 2002'de başlayan yeni ÖTV uygulaması değerlendirilmektedir. ABSTRACT Excise taxes are single-stage transaction taxes and can be levied together with general sales taxes. Contrary to general sales taxes, excise taxes are levied on certain groups of commodities and this distinguishes them from general sales taxes. They are more broadly used throughout the world than Value Added Tax (VAT). Besides, they have longer history than VAT. Turkey's close political and economic relations with EU and the possibility of EU membership draw attention to the harmonisation of excise taxes in Turkey with the Community acquis. In the case of membership of Turkey to EU, the measures and actions that can be taken, pros and costs constitutes the main objective of this study, besides, the implementation of new Turkish Excise Tax Law is discussed in detail as possible.
Özet (Çeviri)