İnternetin insan kaynakları yönetimine etkisi
The effects of internetin to the human resources management
- Tez No: 146808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Sanayi devrimi döneminde makinenin ortaya çıkışı ile seri üretimin ön plana çıkması sonucu yaşananlar, günümüzde internet ile tekrar ancak daha farklı bir şekilde gündeme gelmektedir. Bu sefer özellikle internetten yararlanılarak, insan kaynaklarının üstün vasıflarının farkına varılarak ve bu vasıfların değerlendirilerek; değer katmayan, rutin işler elimine edilmektedir. Böylece insan kaynaklan yönetiminin teknolojinin sunduklarını kendi organizasyon yapısı ve kültürü ile bütünleştirerek, bütünsel bir bakış açısı ile organizasyonun stratejik parçası olabileceği vurgulanmakta ve internet ile internet tabanlı teknolojilerin teknolojik gelişmeler çerçevesinde değil, iş amaçlan çerçevesinde tasarlanması gerekmektedir. ABSTRACT The previous experiences that has been seen after the discovery of the machine in the term of industrial revolution has been reactiving today but this time in a different complexion. In the present instance, human resources utilize its talents with the awareness of their qualifications and will eliminate the non value added, routine work by making the best of internet. Thus, it is marked that human resources management will be able to be a strategic partner of the organization with a holistic point of view by cobsubstantiating the advantages of technology with the organization and its culture and internet and internet based technologies should be establihed by considering the objectives about work, not technological developments. m
Özet (Çeviri)