From the quest for authenticity to advocacy: How do authentic brands create brand advocate consumers?
Özgünlük arayışından savunuculuğa: Özgün markalar nasıl marka savunucusu tüketiciler yaratır?
- Tez No: 793237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TOLUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu doktora tezi, kendilerini özgün olarak konumlandıran markaların marka savunucusu tüketiciler yaratıp yaratmadığını araştırmak için, marka özgünlüğü ve marka savunuculuğu arasındaki ilişkiyi marka deneyimi, tüketici katılımı ve benlik temelinde, iki farklı ürün kategorisinde ortaya koyarak marka özgünlüğü üzerine mevcut literatürü analiz eder ve derler. Marka özgünlüğünün tüketiciler arasında marka savunuculuğunu olumlu bir şekilde yordayıp öngörmediğini araştırarak iki farklı ürün kategorisinde (cep telefonu ve otomobil) her iki kategori için de toplamda 825 katılımcıdan oluşan geniş bir örneklemle test ederek, tüketicilerin benlik uyumunun ve tüketici katılımının etkisini ölçümlemeyi hedefler. İlk pilot çalışma sonucunda belirlenen iki marka (Apple ve Mercedes) ile ilgili olarak cep telefonu ve otomobil tüketicilerinden online anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırma hipotezleri SmartPLS 4 istatistik programında Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile test ve analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, marka özgünlüğünün, literatürdeki önceki araştırma bulgularını yansıtarak marka savunuculuğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, ancak yalnızca bir ürün kategorisi (cep telefonu) için bu etkinin gözlendiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, marka deneyiminin bu ilişkiyi yönetmede önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, gerçek benlik imajı uyumu ve tüketicilerin ilgilenim düzeyleri ise marka özgünlüğü ve marka savunuculuğu arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etki ortaya koymamaktadır. Sonuç olarak, akademisyenler ve uygulayıcılar teorik modelden kavramsal ve pratik olarak yararlanabilirler: Bu araştırma, marka özgünlüğü kavramına dair yeni bir bakış sunmanın ve yeni araştırmalar için yazına yeni yapılar eklemenin yanı sıra, markaların ve uygulayıcıların yoğun rekabet ortamında marka savunucusu tüketiciler yaratmak için tüketicilerin marka özgünlüğü algılarını daha iyi anlamalarına yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a quest to investigate whether brands that position themselves as authentic create brand advocate consumers, the current doctoral dissertation thesis analyzes and collates the extant literature on brand authenticity through unfolding the relationship between brand authenticity and brand advocacy on the grounds of brand experience, actual self-image congruence, consumer involvement as well as the product category with an aim to explore whether brand authenticity positively influences brand advocacy behavior among consumers. The relationships are investigated through a comprehensive research model using two different product categories (i.e., mobile phone and automobile) with a large sample of 825 respondents for both categories in total. Through an online survey, data was collected from mobile phone and automobile consumers with regards to two brands (Apple and Mercedes) predefined as a result of the first pilot study conducted. The research hypotheses were tested and analyzed with Structural Equation Model (SEM) on SmartPLS 4 statistical program. The findings reveal that brand authenticity positively predicts brand advocacy mirroring previous research, however, on a single product category (mobile phone). Brand experience is proven to have a significant mediating impact in this relationship whereas actual self-image congruence and consumer involvement are not proven to strengthen the relationship. Consequently, academics and practitioners can benefit from the theoretical model: This research presents news insights on brand authenticity to better understand consumers' perceptions in order to create brand advocate consumers in a fiercely competitive environment, in addition to adding new constructs to the body of brand authenticity literature for further research.