Perge akropolisi kazı sikkeleri: 1994-2003
The coins of the akropolis of Perge: 1994-2003
- Tez No: 146856
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, Perge antik kentinin akropolisinde 1994 ile 2003 yılları arasındaki gerçekleştirilen kazılardan ele geçirilen sikkelerin teşhis edilmesi ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu kazı sikkeleri, temizlenmiş, teşhis edilmiş ve lejandlrı okunmuştur. Sikkeler,“Hellenistik Sikkeler”,“Roma İmparatorluk Dönemi Kent sikkeleri”,“Roma Sikkeleri”,“Bizans sikkeleri”ve“İslami sikkeler”olmak üzere kronolojik gruplara ayrılmıştır. Tüm Akropolis Kazı sikkelerinden elde edilen sonuçlar ayrıca Ek2 bölümünde de yer alan tablo ve grafiklerle istatistiksel olarak da desteklenmiştir. Özellikle Perge Akropolisindeki tabakalaşma göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmanın sonuçları tabakaların tarihlendirilmesinde önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This M.A. Thesis aimed to identify and evaluate the coins unearthed during 1994 - 2003 Perge Acropolis excavations. In this respect, firstly the above-mentioned coins were cleaned thoroughly, then have been identified and their legends have been read. The coins are classified chronologically as“Hellenistic coins”,“Greek Imperial coins”,“Roman coins”,“Byzantine coins”and“Islamic coins”. The results attained from this study are also statistically supported by tables and graphics in Appendix 2. Especially, if it is considered that Acropolis excavations caught interesting strata, the outcome of this thesis will play an important role in dating the layers of excavation area. in