Ekonomi politikalarında kadın ve özelleştirmenin kadın çalışanlara etkisi: Tekel Tütün İşletmeleri örneği
Woman in economic policies and the effects of privatization on women workers: The case of Tekel Leaf Tobacco Establishments
- Tez No: 146857
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY GÜNLÜK ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Oz Bu çalışma ile bir ekonomi politikası olarak özelleştirmenin kadın işçilere etkilerinin görülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, feminist ekonomi yazınının yönelttiği eleştiriler bağlamında, öncelikle ekonomi biliminin kadın emeğine karşı tutumu ele alınmış, sonra ekonomi biliminin uygulama alam olan ekonomi politikalarının, kadın emeğine etkileri; yapısal uyum programlan kapsamında irdelenmiştir. Özelleştirmenin Türkiye'de kadın emeğine olan etkisi TEKEL örneğinde incelenmiştir. Özelleştirme kapsamına alınmasından sonra Tekel'de istihdam azalması saptanmıştır. Ancak bu süreçte Tekel' deki kadın istihdamında daha büyük oranda bir düşme yaşanmış, ayrıca kadın işçilerin yer değiştirmeden kaynaklı iş kayıplarına daha fazla maruz kaldıkları görülmüştür. Abstract The aim of this study is to show how female workers are effected by the process of privatization. Firstly, the attitude of the economics against woman labour has been considered in the context of the critics stemming from the feminist economics narrative. Then the effects of the economic policies on the use of woman labour has been analyzed comprising the structural adjustment programs. In this context, the effect of privatization on woman labour in Turkey has been examined in the case of TEKEL. After Turkish Government decided to privatize TEKEL, a decrease period has started in TEKEL' s employment level. However in this process, It has been observed that female worker's share of TEKEL' s employment reduced in a bigger proportion in comparison with male workers, and female workers are more exposed to job losing stemming from displacing. in
Özet (Çeviri)