Hadislerde toplumsal açıdan hayırlı insan kavramı
The concept of good person to society in hadith
  1. Tez No: 146895
  2. Yazar: ALİ OSMAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz İslâm dini sadece inançla ilgili esaslar ortaya koymakla kalmamış, bu esasların yanında toplumsal hayatı içine alan ve toplum huzurunu sağlayıcı birçok esaslar da getirmiştir. Bununla birlikte genel olarak ahlâkî kurallar diyebileceğimiz dinin benimsediği diğer esaslar, insanların birbirleri ile olan sosyal ilişkilerini, topluma ve diğer toplum fertlerine zarar vermeyecek şekilde düzenlenmiştir. Bu kurallara uymayanlar, toplum tarafından çeşitli şekillerde cezalandırıldığı gibi, bu kişileri dinî bakımdan da bir takım yaptırımlarla denetleme yoluna gidilmiştir. Bu cezaların yanında, bu kuralları hayatının bir parçası yapanlar ise, hem toplum tarafından kabul görmüşler, hem de bu kişilerin uhrevî anlamda mükâfat kazanacakları ifade edilmiştir. Bu bağlamda insanlar arası ilişkilerde örnek olarak Hz. Peygamber' in davranışları ve konuyla ilgili sözleri daha bir önem kazanmaktadır. Bu çalışma, islâm dininin getirdiği esasların insanları sadece namaz, oruç gibi ibadetleri, yapan“robot”lar haline getirmediğini, aksine sosyal hayata olumlu yön veren bireyler olmalarını istediğini göstermektedir. Peygamber Efendimiz'in toplumdan soyutlanmak isteyenlere karşı gösterdiği tepkiler bu düşünceyi pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The religion of Islam not only has brought the bases concerning faith, but also many bases including social life and providing the peace of society. As a matter of fact, the faith bases originated from the religion have a siginificant position. Generally, these bases we could call moral rules have arranged people's social relations each other in a manner that doesn't damage to society and its members. The-.Ones disobey these rules are punished by society in several kind and also, controlled with some sanctions in point of religion. In addition to these punishments, ones who accept these rules as bases of their life have been appreciated by society. On the other hand, it is expressed that they will reward otherworldly. In this context, behaviors of Prophet Muhammed and his words regarding the subject get importance as being a sample in interrelations among people. This research showed me that the bases brought by Islam don't make the mân“robot”that worships all the day, on the contrary, these bases want to make people the ones who direct the social life positively. The most important proof that lead this opinion is a reaction of Prophet Muhammed to the ones who want to isolate from the society. in