TKY eğitim programının ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetimine ilişkin tutumlarına etkisi üzerine deneysel bir araştırma
  1. Tez No: 146941
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA BİLGİN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada; Toplam kalite yönetimi (TKY) eğitim programının, ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetimine ilişkin tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, öntest-sontest denetim öbekli deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 29'u deney ve 29'u denetim öbeği olmak üzere toplam 58 kişi ile yürütülmüştür. TKY eğitim programına başlamadan önce her iki öbeğe de“Toplam Kalite Yönetimi Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Deney öbeğine 10 oturumda TKY eğitim programı uygulanmış, denetim öbeği üzerinde ise hiçbir işlem yapılmamıştır. TKY eğitim programı sonunda deney ve denetim öbeklerine“Toplam Kalite Yönetimi Tutum Ölçeği”tekrar uygulanmıştır. Deney ve denetim öbeklerinin“Toplam Kalite Yönetimi Tutum Ölçeği”nin her bir boyutunda almış oldukları puanlar arasında farklılık olup olmadığım belirlemek amacıyla aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Ayrıca deneysel işlemin etkili olup olmadığım sınamak amacıyla tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney öbeğinde yer alan ilköğretim okulu öğretmenlerinin, sınıf yönetiminin benimsenen tüm boyutlarında (fiziksel düzenlemeler, plan-program etkinlikleri, zaman düzenine yönelik etkinlikler, ilişki düzenlemeleri ve davranış düzenlemeleri) TKY uygulamalarına karşı daha olumlu bir tutum geliştirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the education programme of total quality management (TQM) on the attitudes about slass management of primary school teachers is examined. In the research, pre-test, final-test control grouped experimental design is used, The research has been carried out with 58 person which consist of 29 experiment group and 29 control group. Before starting the education programme of TQM,“Total quality management attitude measure”has been used for two group. In ten session, to the experiment group, TQM education programme has been carried out, but to the control group nothing has been operated. At the end of TQM education programme,“Total quality management attitude measure”has been carried out again to the experiment and control groups. In the aim of determining the differences of scores which groups have at the end of programme in every session of“Total quality management attitude measure”has been calculated the arithmetic average and standart deviation. Besides to test the procedure, if it is effective or not, Two factored variance analysis is used for the measurings repeated on the single factor. At the end of research, it has been observed that the teachers who participated to the experimental groups behaved more and more positive attitude to the practice of TQM in the every dimension of class management (physical arrangements, plan-programme activities, the activities about time order, arrangements of relation and behaviour). * . ii-.' *~ * 'AZI. / %, ri -'C İS