Subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
A Look into levels of coherence between self-concepts of officier candidates and their vocational self concepts of the basts of some variables
- Tez No: 98584
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTER OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
m ÖZET Bu araştırmada Kara Harp Okuluna devam eden subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinin bazı değişkenlere göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırma evrenini Kara Harp Okulu, araştırma örneklemini de 1997-1998 Eğitim öğretim yılında Kara Harp Okuluna devam eden 726 subay adayı oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ile birlikte benlik kavramım ve mesleki benlik kavramım ölçmek için araştırıcı tarafindan geliştirilen“Kendini Sıfatlarla Anlatma”ve“Subayı Sıfatlarla Anlatma”Sıfat Tarama Listeleri kullanılmış, benlik kavramı ile mesleki benlik kavramı arasındaki bağdaşım düzeyleri Kappa katsayısı formülü ile hesaplanmıştır. Daha sonra gruplar arasındaki farkın önemli olup olmadığı 0.05 ve 0.01 düzeyinde test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir : 1. Sınıf düzeyine göre birinci sınıflar ile ikinci sınıflar ve üçüncü sınıflar ile dördüncü sınıflar arasında fark olmadığı, birinci ve ikinci sınıfların bağdaşım düzeylerinin üçüncü ve dördüncü sınıflannkinden yüksek olduğu bulunmuştur. 2. Askeri sınıflara göre subay adaylarının benlik kavranılan ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinde muharip sınıflar ve jandarma sınıfları arasında fark olmadığı, muharebe hizmet destek sınıflarında bağdaşım düzeyinin diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu, muharebe destek sınıfının bağdaşım düzeyinin muharip ve jandarma sınıflarının bağdaşım düzeyinden yüksek olduğu bulunmuştur.IV 3. Akademik basan düzeyine göre, subay adaylarının benlik kavranılan ile mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşım düzeylerinde, akademik basan düzeyi yüksek subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 4. Disiplin durumuna göre subay adaylarının benlik kavranılan ile mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşım düzeylerinde, disiplin puanı yüksek subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 5. Babalarının yaptığı işe göre subay adaylarının benlik kavramlan ile mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşım düzeylerinin, babası subay olanlarla babası astsubay olanlar arasında değişmediği, babası subay ve astsubay olanların babası diğer mesleklerden olanlardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. 6. Babalarının öğrenim düzeylerine göre subay adaylarının benlik kavramlan ile mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşım düzeylerinde babasının öğrenim düzeyi yüksek olanların lehine önemli bir fark bulunmuştur. 7. Annelerinin öğrenim düzeylerine göre subay adaylarının benlik kavramlan ile mesleki benlik kavramlan arasındaki bağdaşım düzeylerinde, annelerinin öğrenim düzeyi yüksek olan subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 8. Yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim merkezine göre subay adaylarının benlik kavramlan ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinde, yaşamlarının çoğunu küçük yerleşim merkezinde geçiren subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 9. Askerlik mesleğinin toplumdaki statüsünü algılamalarına göre subay adaylarının benlik kavramlan ile mesleki benlik kavramlan arasındaki bağdaşım düzeylerinde, askerlik mesleğinin toplumdaki statüsünü yüksek algılayanların lehine önemli bir fark bulunmuştur.10. Askerlik mesleğini seçme durumlarına göre subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerinde askerlik mesleğini kendisi seçen subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 11. Ailelerinin subay adaylarından beklentilerine göre ailesinin mesleği subay adayına uygun bulduğu subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 12. Askerlik mesleğine girmiş olmaktan memnun olan ve memnun olmayan subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavranılan arasındaki bağdaşım düzeylerinde askerlik mesleğine girmiş olmaktan memnun olan subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 13. Kara Harp Okulundaki öğrencilik yaşantısından memnun olan ve memnun olmayan subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramlarının bağdaşık olduğu, bununla birlikte Kara Harp Okulundaki öğrencilik yaşantısından memnun olmayan subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 14. Mesleği yeniden seçme olanağı verildiğinde mesleği yeniden seçen subay adaylarının lehine önemli bir fark bulunmuştur. 15. Kara Harp Okulunu bitirdikten sonra mesleğe kendi sınıfında devam etmek isteyen subay adayları ile kurmay olmak isteyen subay adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Meslekten ayrılmak isteyen ve herhangr bit öğretim kurumunda master yapmak isteyen subay adaylarının bağdaşım düzeyleri kurmay olmak isteyen ve kendi sınıfında mesleğe devam isteyen subay adaylarının bağdaşım düzeylerinden daha düşüktür. Bununla birlikte herhangi bir öğretim kurumunda master yapmak isteyen subay adaylarının bağdaşım düzeyi, meslekten ayrılmak isteyen subay adaylarının bağdaşım düzeyinden daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this research, whether the coherence between the self-concept and vocational self-concept of Army Academy cadets changes under some certain variables has been studied. Army Acedemy has been chosen as the population of the research and research subjects were 726 cadets, who had been attending to War Academy in 1997- 1998 Acedemic Year. In the study“Personal Information Form”, two other lists-“Describing Oneself with Qualities”and“Describing an Officers Qualities”-developed by the researcher have been used in order to evaluate the self concept and vocational self-concept. The coherence level between the self -concept and the vocational self-concept has been figured by using Kappa coefficient Formula, Then the differences between Kappa coefficients tested on 0,05 and 0,01 level of significance, The findings of the study can be summerized as follows : 1. According to the grades, there is no difference between first grades and second grades and also between the third grades and fourth grades. It has been seen that first and second grades coherence level is significantly higher than the third and fourth grades. 2. According to the military branches among combatant branches and gendarmerie no significant difference of coherence level between cadet's self- concept and vocational self-concept has been detected. Coherence level has been evaluated the highest among the ones belonging to combat service support branches and it has been reported ones in combat support branches is higher than the combatant's and gendarmerie's.YU 3. According to the academic success, the coherence level between cadest's self-concept and vocational self-concept is significantly higher among the more successful cadets than the less successful ones 4. When it is considered in relation to discipline, the highly disciplined cadet's coherence level has been found significantly higher than the less disciplined ones. 5. According to the fathers occupations, it has been found out that no significant difference of coherence level has been evaluated between the cadets whose fathers are officers or NCO'S when, however it is compared to the ones whose fathers are civilians, it can be said that the cadets whose fathers are in the army have higher coherence level. 6. Considering the fathers education level the researcher found out that well- educated fathers sons have significantly higher coherence level 7. Considering the mothers education level it has been found out that well- educated mothers sons have significantly higher coherence level 8. According to where cadets have spent their life a significantly higher coherence level has been found amoung the cadets coming from small residential areas. 9. Considering the perception of officers status in society, the cadets whose perception of officers status is positive has a significant higher rank in self-concept and vocational self-concept. 10. According to Ihe factors which has effected cadets while making their choice of job, an important difference has been found out in favor of the one who were themselves volunteer to join the army.vm 1 1. According to the parents expectations from cadets, the ones for whom the parents find the job suitable have higher coherence level than the others. 12. When satisfaction for having been able to be in the army has been examined in the study, it has been discovered that the ones with full satisfaction have higher coherence level 13. On the other hand, the cadets who haven't been satisfied with the life in Army Academy have shown a significant difference in advantage. 14. There's a significant difference of coherence level in favor of the cadets who have been given a chance to make their choice of job again. 15. No significant difference regarding self-concept and vocational self concept as been found between the cadets who want to continue with their original branch and those who want to end up staff officers. The coherence level of the cadets desiring to leave the military has been found lower than that of the cadets aiming to continue with their branch or to end up staff officiers. Nonetheless the coherence level of the cadets wishing to fallow a master program has been faund lower than that of the cadets desiring to leave the military